(ВИДЕО) Луис Хамилтон го проверил суперспортскит болид од AMG – еве што вели!

Ако некој е надлежен да го процени потенцијалот на спортски автомобил, тогаш тоа е секако Луис Хамилтон.
И’ сега тој добил шанса да се запознае со најдобриот од најдобрите, и тоа не само кга говориме за AMG. Се разбира, тоа е Project one, проект за хиперспортски автомобил што многумина го нарекуваат Ф1 болид за улица. И притоа не се далеку бидејќи Хамилтон за него вели: „Како куршум. Неверојатно е колку брзо ја зголемува брзината. Звукот е исто како кај тркачки автомобил“.
Според последните информации, автомобилот се напојува со 1.6 турбо V6 комбиниран со четири електрични мотори. Максималната моќност е над 1.000 КС, на 200. км на час е за помалку од 6. секунди и може да достигне до 350 км на час. интересно, може да вози само на електрична енергија, и тоа околу 25 километри.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Премиера на детскиот филм „Луси гангстерката“

Денес, со почеток во 16:00 часот во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево премиерно …