Tag Archives: луис хамилтон

(ФОТО) Ферстапен класа за себе, дежа ву подиум на „Хунгароринг“

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен славеше на Големата награда на Унгарија, 13-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. MAX VERSTAPPEN WINS!!! Hamilton takes second with team mate Russell coming home in third#HungarianGP #F1 pic.twitter.com/axK773gQQq — Formula 1 (@F1) July 31, 2022 Актуелниот шампион првпат во кариерата триумфираше на …

Повеќе »

(ФОТО) Брилијантен круг на Расел за првиот пол во кариерата!

Возачот на Мерцедес, Џорџ Расел, ја освои пол-позицијата пред трката за ГН на Унгарија. Карлос Саинц Јуниор од Ферари го имаше второто време, а неговиот тимски колега Шарл Леклерк ги заврши квалификациите на третото место. Расел со неверојатен круг практично успеа да му ја украде пол-позицијата на Саинц и да …

Повеќе »

(ФОТО) ФОРМУЛА 1 – Прослава на Верстапен, нова срцепарателна трка за Леклер!

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Верстапен, триумфираше на Големата награда на Франција, 12-та трка од овогодинешниот шампионат, која ја одбележа и повлекувањето на Шарл Леклер во моментите кога тој сигурно водеше. Возачот на Ред Бул ја постигна седмата победа сезонава и 27-та во кариерата на патеката „Пол Рикар“, бидејќи …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Леклер го победи Макс на портокаловиот „Ред Бул Ринг“

Возачот на Ферари, Шарл Леклер, триумфираше на Големата награда на Австрија, 11-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Монегаски ја освои третата победа сезонава на „Ред Бул Ринг“, прва по третото коло во Австралија, а петта во кариерата. Интересно е што тоа е негов прв триумф што го постигна …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен рутински до победа во спринтот на „Ред Бул Ринг“

Актуелниот шампион Макс Ферстапен триумфираше на втората спринтерска трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1 и со тоа ја освои најдобрата стартна позиција пред Големата награда на Австрија, 11-та трка во сезоната. Холанѓанецот водеше од почеток до крај, низ кој мина секунда и половина пред возачот на Ферари, Шарл Леклер. …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен ја освои Канада, Саинс пружи одлична забава!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен славеше на Гран При на Канада, деветта трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. На враќањето на патеката „Жил Вилнев“ по пауза од две години, Холанѓанецот ја забележа шестата победа сезонава, а вкупно 26-та во кариерата, пред Карлос Саинс во Ферари. Возачот на Мерцедес, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФОРМУЛА1 – Ферстапен класа за себе, Алонсо втор во Канада!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен, ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Канада, деветта трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, во исклучително тешки услови. До најдобрата стартна позиција Холанѓанецот стигна во круг од 1:21.299 минути, а на патеката „Жил Вилнев“ го забележа вториот триумф сезонава во квалификациите, а …

Повеќе »

(ФОТО) Баку е на Ферстапен, Ферари повторно го изневери Леклер!

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Ферстапен, триумфираше на Големата награда на Азербејџан, осмата трка во сезоната. Возачот на Ред Бул ја забележа петтата победа сезонава на улиците на Баку, а вкупно 25-та во кариерата, пред неговиот тимски колега Серхио Перез. Тие двајца на австрискиот тим му донесоа трет двоен …

Повеќе »

(ФОТО) Ферстапен грешеше и победи, срцепарателна трка за Леклер!

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Ферстапен, триумфираше на Големата награда на Шпанија, шестата трка од овогодинешниот шампионат. Возачот на Ред Бул стигна до својата четврта победа сезонава на патеката „Каталунја“, што значи дека на секоја трка што ја завршуваше беше на највисокото скалило на подиумот. За Холанѓанецот тоа е …

Повеќе »