Tag Archives: симптоми

Симптоми на ДЕХИДРИРАНОСТ: Како да се препознае дека на вашиот организам му недостасуваат течности?

Дехидрацијата е негативен баланс на водата во организмот Дехидрираноста може да биде придружна појава на низа болести, но може да биде и независен проблем. Дехидрираноста обично се јавува во текот на летото, поради превисоките температури, а најчеста причина е загубата на вода. ЛЕСНА ДЕХИДРАЦИЈА Започнува кога телото ќе изгуби два …

Повеќе »

Важни знаци кои ви ги испраќа телото со прекумерното потење

Често се потите, без оглед на сезоната е и колку е топло надвор? Можеби е време да го слушнете вашето тело и да сфатите што сака да ви каже со прекумерното потење. Постојат неколку причини што доведуваат до прекумерно потење и треба да обрнете внимание на нив бидејќи тие можат …

Повеќе »

БРИТАНСКА СТУДИЈА: Оние кои прележале корона и’ 3. месеци подоцнa ги чувствуваат овие симптоми

Замор и болка во мускулите се само некои од симптомите. Скоро едно од седум лица кои имале позитивни тестови за ковид 19 доживеале симптоми три месеци подоцна, според студијата од Велика Британија. Досега, најголемата студија за долгорочната корона на британскиот Завод за национална статистика открила дека луѓето со тој вирус …

Повеќе »

Како да го разликуваме пролетниот умор од опасна болест?

Кога ќе ги отворите очите, веќе сте уморни и не ви е до ништо, цел ден се влечете како претепана мачка, иако надвор е убаво времето. Пролетниот замор е најверојатно зад сè. И како да се разликува од посериозен здравствен проблем. За почеток, треба да видиме како се манифестира овој …

Повеќе »

Знаци дека можеби сте прележале ковид а и да не сте знаеле за тоа

Најбезбеден начин да се утврди дали сте имале коронавирус е да се испитаат антитела – кои не дијагностицираат ковид 19, но можат да покажат дали телото веќе се борело против вирусот. Сепак, постојат и одредени физички симптоми кои можат да укажуваат на инфекција во минатото. Треба да се прашате дали …

Повеќе »

11. рани знаци на бременост

Некои симптоми се чувствуваат само во првите месеци од бременоста, а потоа повремено се ублажуваат. Изостанок на менструација Доцнењето на менструација е најчестиот ран показател за бременост. Кога доцна, за жените, бременоста е првата најчеста мисла што им поминува низ главата, пишува The Sun. Замор Чувство на замор и недостаток …

Повеќе »

КОРИСНО – Симптоми кои укажуваат на згрутчување на крвта

Ако одеднаш сфатите дека многу тешко успевате да земете длабок здив, тоа може да биде симптом Постојат неколку симптоми кои можат да индицираат дека тромб предизвикува проблем. Ако чувствувате некој од нив и ако чувството е често, би било добра идеја да се консултирате со лекар. Сува кашлица Отежнато дишење …

Повеќе »

Честото ЧУВСТВО НА ЖЕД може да укаже на три болести: Обрнете внимание на симптомите!

Нормално е ако сте жедни по солен оброк или престојувате на сонце, но еве во кои случаи жедта покажува дека станува збор за нешто повеќе од привремена дехидрација. Чувството на жед може да укаже на тоа дека сте вежбале премногу интензивно, сте јаделе премногу зачинета храна или едноставно не сте …

Повеќе »

Научниците дошле до неверојатно откритие поврзано со псоријазата

Здружени висок шеќер, дебелина и висок крвен притисок ги погодуваат и белите дробови? Истражувачите веруваат дека псоријазата е поврзана со отпорност на инсулин, што може да доведе до метаболички синдром, кој е поврзан со дебелина, висок крвен притисок и висок шеќер во крвта. Овие фактори, кога се здружени, исто така …

Повеќе »