Tag Archives: симптоми

Првите симптоми на шесте болести се појавуваат во усната шуплина

Редовната орална хигиена и редовните посети на стоматолог се важни не само поради здравјето на тој регион, туку и поради здравјето на целиот организам. Нашата усна шуплина открива многу за општата здравствена состојба на организмот, а често на ова подрачје може да се појават и првите симптоми на одредени болести. …

Повеќе »

Грип и коронавирус во исто време: Каква би била клиничката слика на пациент заболен со двете?

Сè уште нема случај на судир на грип и коронавирус, но експертите размислуваат каква клиничка слика може да создаде оваа комбинација за пациентот. Професорот Томислав Преведен, инфектолог во Клиничкиот центар во Војводина и претседател на Здружението за заразни болести на Србија, вели дека ова ќе го видиме оваа есен и …

Повеќе »

Сè е променето: Најчести симптоми за Ковид без вакцина, со една или две дози

Како што мутира вирусот SARS-CoV-2, така мутираат и симптомите што ги предизвикува кај луѓето. Губењето на мирисот, на пример, порано беше еден од показателите за ковид, но сега тој е само деветти најчесто пријавен симптом кај оние кои имаат инфекција (а не биле вакцинирани), пишува IFL Science. Исто така, постојат …

Повеќе »

Маж хоспитализиран поради напади, со децении живеел, со тенија во мозокот

Лекарите кои лекувале маж кој трпел напади, бил дезориентиран и чудно се однесувал, откриле дека тој со години живеел со неоткриени тении во мозокот, според студијата на случај објавен во четвртокот во The New England Journal of Medicine. 38-годишниот маж се чинело дека е во совршено здравје се до една …

Повеќе »

„Тивок убиец“ на жените: Симптоми на опасна болест која повеќето не ја препознаваат

Симптомите на ракот на јајниците се многу неспецифични и се чини дека не укажуваат на овој тип на малигнитет. Бидејќи во повеќето случаи се открива во веќе напредна фаза, овој рак се нарекува и „тивок убиец“. Покрај редовните контроли кои никогаш не треба да се прескокнуваат, важно е да се …

Повеќе »

Обрнете внимание ако ги имате овие симптоми, тие може да укажуваат на рак на цревата

Ракот на цревата, инаку познат како колоректален карцином, го зафаќа дебелото црево. Кога клетките во телото почнуваат да се делат и да се размножуваат на неконтролиран начин, тоа води до развој на рак. Додека ракот на дебелото црево е поверојатно да се развие во дебелото црево отколку во тенкото црево, …

Повеќе »

Што го исцицува магнезиумот од телото и како да се компензира важниот минерал

Магнезиумот е многу важен за човечкото тело бидејќи е вклучен во повеќе од 300 витални метаболички процеси во телото. Тој е осми најчест минерал на Земјата и трет најчест минерал во морската вода, по натриум и хлорид. За нас најважен факт е дека тој е четвртиот најчест минерал во човечкото …

Повеќе »

ИСКУСТВА СО КОРОНА – ЈАС И СИН МИ ДИШЕВМЕ КАКО ДА ИМАМЕ ЧОРАПА НА УСТАТА! Актерката отворено за короната: Да не бев вакцинирана, БИ БИЛА НА КИСЛОРОД!

Актерката Бојана Грегориќ Вејзовиќ, која ја надмина короната, на својот Инстаграм профил го сподели своето искуство од борбата со опасниот вирус, но и изјави дека благодарение на вакцинацијата имала послаби симптоми од нејзиниот 15-годишен син. „Повеќе од 7.000 заразени денес!!! Ќе ви кажам за мојата „средба“ со короната неодамна. Мојот …

Повеќе »

РАК НА ПАНКРЕАС НАЈТЕШКО СЕ ОТКРИВА: Оваа злобна болест уби многу луѓе – ова се првите симптоми!

Само петнаесет сантиметри долг и сместен зад стомакот, главната задача на панкреасот е да ви помогне да ја варите храната и да го контролирате нивото на шеќер во крвта. Ракот на панкреасот е многу смртоносен и исклучително тешко да се открие. Луѓето обично ги игнорираат првите симптоми, додека ракот не …

Повеќе »