Tag Archives: симптоми

КОРИСНО – Симптоми кои укажуваат на згрутчување на крвта

Ако одеднаш сфатите дека многу тешко успевате да земете длабок здив, тоа може да биде симптом Постојат неколку симптоми кои можат да индицираат дека тромб предизвикува проблем. Ако чувствувате некој од нив и ако чувството е често, би било добра идеја да се консултирате со лекар. Сува кашлица Отежнато дишење …

Повеќе »

Честото ЧУВСТВО НА ЖЕД може да укаже на три болести: Обрнете внимание на симптомите!

Нормално е ако сте жедни по солен оброк или престојувате на сонце, но еве во кои случаи жедта покажува дека станува збор за нешто повеќе од привремена дехидрација. Чувството на жед може да укаже на тоа дека сте вежбале премногу интензивно, сте јаделе премногу зачинета храна или едноставно не сте …

Повеќе »

Научниците дошле до неверојатно откритие поврзано со псоријазата

Здружени висок шеќер, дебелина и висок крвен притисок ги погодуваат и белите дробови? Истражувачите веруваат дека псоријазата е поврзана со отпорност на инсулин, што може да доведе до метаболички синдром, кој е поврзан со дебелина, висок крвен притисок и висок шеќер во крвта. Овие фактори, кога се здружени, исто така …

Повеќе »

Знаци дека ви недостасува витамин Ф!

Ако вашата кожа е постојано се лупи, постои сериозна причина за тоа. Ова може да биде резултат на хроничен недостаток на витамин Ф, а не посериозно заболување. Витаминот Ф е важен за метаболизмот, спречува таложење на холестерол во артериите и го зајакнува имунитетот. Исто така, помага во намалување на телесната …

Повеќе »

Студија открива кој најтешко се опоравува од Ковид – 19

Една нова студија открива дека седум од десет лица хоспитализирани за ковид 19, пет месеци по излегувањето од болница не се опоравиле целосно. Луѓето кои прележале корона вирус и по завршувањето на инфекцијата имаат здравствени проблеми – едно од пет лица пријавило нов здравствен проблем, а сличен број или не …

Повеќе »

РАК НА БУБРЕЗИ Е НАЈТЕШКО ДА СЕ ОТКРИЕ: Ова можат да бидат најраните знаци дека телото го разорува оваа свирепа болест!

Здравјето на бубрезите е важно за нормално функционирање на целиот организам Бубрезите ја филтрираат крвта и произведуваат урина, која излачува штетни материи од организмот, па нивната функција е многу важна за целокупното здравје. Ракот на бубрезите станува се почест, а симптомите понекогаш можат добро да се сокријат. Постојат неколку видови …

Повеќе »

Еве како да знаете дали вашето дете има КОРОНА или станува збор за ДРУГ ВИРУС! Ова се симптомите!

Сè повеќе деца се заразуваат со коронавирус, а покрај ова, во градинките се шират разни други вируси, што предизвикуваат треска, дијареја и повраќање кај децата. Заради вирусите, децата брзо дехидрираат, а понекогаш и престојуваат во болница, а детски пулмолог објаснува како да се разликуваат овие вируси од короната. „Забележано е …

Повеќе »

(ФОТО) Лекарите неговите симптоми ги припишале на стрес а животот му го спасил – оптичар!

Мајката рекла дека рутински преглед на оките на нејзиниот син довел до итна операција за која верува дека „му го спасила животот“. Карен Вилијамс (58) од Ромфорд, Есекс, била со нејзиниот син, Марк (24), кога отишол на преглед на очите само неколку дена откако лекарите во Брза помош рекле дека …

Повеќе »

(ФОТО) ИНТИМНА ИСПОВЕД – Една година после ковид: „Не можам ниту да стојам“

Младата и здрава, Ејми Дурент сметала дека не е во ризична група за добивање на ковид 19. Сега, една година подоцна откако се заразила со корона, зборува за тоа како сè уште се бори со последиците од болеста. Ејми Дурент (31) од Сари има таканаречен долг ковид од март минатата …

Повеќе »