Tag Archives: симптоми

Знаци дека ви недостасува витамин Ф!

Ако вашата кожа е постојано се лупи, постои сериозна причина за тоа. Ова може да биде резултат на хроничен недостаток на витамин Ф, а не посериозно заболување. Витаминот Ф е важен за метаболизмот, спречува таложење на холестерол во артериите и го зајакнува имунитетот. Исто така, помага во намалување на телесната …

Повеќе »

Студија открива кој најтешко се опоравува од Ковид – 19

Една нова студија открива дека седум од десет лица хоспитализирани за ковид 19, пет месеци по излегувањето од болница не се опоравиле целосно. Луѓето кои прележале корона вирус и по завршувањето на инфекцијата имаат здравствени проблеми – едно од пет лица пријавило нов здравствен проблем, а сличен број или не …

Повеќе »

РАК НА БУБРЕЗИ Е НАЈТЕШКО ДА СЕ ОТКРИЕ: Ова можат да бидат најраните знаци дека телото го разорува оваа свирепа болест!

Здравјето на бубрезите е важно за нормално функционирање на целиот организам Бубрезите ја филтрираат крвта и произведуваат урина, која излачува штетни материи од организмот, па нивната функција е многу важна за целокупното здравје. Ракот на бубрезите станува се почест, а симптомите понекогаш можат добро да се сокријат. Постојат неколку видови …

Повеќе »

Еве како да знаете дали вашето дете има КОРОНА или станува збор за ДРУГ ВИРУС! Ова се симптомите!

Сè повеќе деца се заразуваат со коронавирус, а покрај ова, во градинките се шират разни други вируси, што предизвикуваат треска, дијареја и повраќање кај децата. Заради вирусите, децата брзо дехидрираат, а понекогаш и престојуваат во болница, а детски пулмолог објаснува како да се разликуваат овие вируси од короната. „Забележано е …

Повеќе »

(ФОТО) Лекарите неговите симптоми ги припишале на стрес а животот му го спасил – оптичар!

Мајката рекла дека рутински преглед на оките на нејзиниот син довел до итна операција за која верува дека „му го спасила животот“. Карен Вилијамс (58) од Ромфорд, Есекс, била со нејзиниот син, Марк (24), кога отишол на преглед на очите само неколку дена откако лекарите во Брза помош рекле дека …

Повеќе »

(ФОТО) ИНТИМНА ИСПОВЕД – Една година после ковид: „Не можам ниту да стојам“

Младата и здрава, Ејми Дурент сметала дека не е во ризична група за добивање на ковид 19. Сега, една година подоцна откако се заразила со корона, зборува за тоа како сè уште се бори со последиците од болеста. Ејми Дурент (31) од Сари има таканаречен долг ковид од март минатата …

Повеќе »

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ НА ОВОЈ СИМПТОМ: Ова се клучните разлики помеѓу ковид и класична главоболка!

КОВИД 19 е респираторна болест која најчесто ги погодува белите дробови и е предизвикана од вирусот САРС-КоВ-2. Досега ги научивме сите типични симптоми, а еден од нив е главоболка. Еве како ковид главоболка да разликувате од класична главоболка или мигрена. Според најновото истражување, главоболката поврзана со ковид-19 се карактеризира со …

Повеќе »

ЕДНА ГОДИНА ИМА КОРОНА: Вирусот беснее во нејзиниот организам и не се знае дали воопшто ќе биде подобро! Еве кои се симптомите на продолжен ковид!

Животот повеќе не и е загрозен, но има бројни сериозни последици. – На новогодишната ноќ воздивнав и си реков: „Едноставно не знам…“, мојот свршеник Константин, за кого мислев дека спие многу, ја крена главата и ме праша што сакам да кажам. Фатена во еден момент, тивко ја завршив мислата: „… …

Повеќе »

(10. рецепти) Експрес тест на корона: Настинка, грип или КОВИД-19?

Како да направите „личен PCR-тест“ и да откриете дали сте го „закачиле“ сезонскиот грип или нешто друго. Кашлица, слабост, главоболка – симптомите на коронавирус, грип и настинка во првата фаза се многу слични. Како тогаш да се разликуваат овие болести? Ова е најгорливиот проблем во времето на сезонските инфекции. Направивме …

Повеќе »