Tag Archives: рак

Хумор до крај: Еве што одговорила Туцаковиќ на прашањето зошто пуши додека е болна

СРПСКАТА и регионалната јавна сцена се збогува со Марина Туцаковиќ, која почина во неделата. Авторката почина по долга и тешка болест, а нејзините пријатели и колеги се сеќаваат на моменти со неа исполнети со хумор. Нејзината кума Маријана Петровиќ гостувала во емисијата на Јована Јоксимовиќ и се сетила на последните …

Повеќе »

ПОЧИНАЛ НОРМ МЕКДОНАЛД: Легендарниот комичар ја загубил битката со ракот

ЛЕГЕНДАРНИОТ стенд-ап комичар Норм Мекдоналд починал вчера на 61-годишна возраст по долга борба со ракот, пишува Deadline. Според неговата долгогодишна партнерка и пријателка Лори Џо Хекстра, тој се борел со ракот девет години. – Тој беше горд на своите шеги, и никогаш не сакаше дијагнозата да влијае на тоа како …

Повеќе »

(ФОТО) Џеф Бриџис: „После заразата со корона, борбата со ракот ми се чинеше како ‘мачкина кашлица’!“

Оскаровецот Џеф Бриџис објави дека неговиот лимфом е во фаза на ремисија и откри дека се заразил со коронавирус во јануари, што досега го чуваше во тајност. „Многу се случи од мојот последен пост“, напиша Бриџис на својот блог каде што последен пат објави во јануари. „Ракот е во фаза …

Повеќе »

СЕ ПРОМЕНИЛА – ДВА ПАТИ ГО ПОБЕДИЛА РАКОТ И ГИ ИСЕКЛА ГРАДИТЕ – СИТЕ ЈА ПАМТАТ ПОЕДЕН ДЕТАЛ: Пејачката прошетала по црвениот тепих а ретко кој ја ПРЕПОЗНАЛ!

Американската пејачка Анастасија (52) прошетала по црвениот тепих на овогодинешниот 78 -ми филмски фестивал во Венеција. „Малата дама со голем глас“, како што ја нарекуваат припадниците на седмата сила, никого не оставила рамнодушен со нејзината комбинација на облека. Кога се појави на музичката сцена во доцните 1990 -ти, оваа русокоса …

Повеќе »

Чиро Блажевиќ тешко болен: „Збогум, немам што повеќе да кажам!“

Прославениот фудбалски тренер Мирослав Чиро Блажевиќ (86) е тешко болен и тоа го откри по покана на словенечкиот Спорт клуб. Блажевиќ беше поканет да даде коментар за претстојниот натпревар помеѓу Словенија и Хрватска во квалификациите за Светското првенство во Катар (7. септември, Сплит). „Немам што повеќе да кажам, не знам …

Повеќе »

Вакцината од Оксфорд крие потенцијална терапија за рак

Технологијата што се користи за производство на вакцина Оксфорд-АстраЗенека против Ковид-19 може да помогне во лекувањето на ракот, велат научниците. Научниците смислија вакцина која ќе ги таргетира туморите, и таа работи на истиот принцип како и вакцината АстраЗенека, пишува Sky news. Кога била тестирана на глувци, вакцината го зголемила бројот …

Повеќе »

(ФОТО) Шенон Доерти е во последната фаза на рак! Познатата Бренда ОЧАЈНА: „Не сум сигурна дали сум подготвена да заминам“

Популарната актерка ја губи битката со злобната болест… Актерката Шенон Доерти, која се прослави со улогата на Бренда Волш во серијата „Беверли Хилс“, се бори со ракот веќе шест години, но нејзината болест е во последна фаза и и’ е се полошо. Според странските медиуми, популарната актерка полека почнала да …

Повеќе »

(ФОТО) ЛУЃЕТО СЕ ВО ШОК КОГА ЌЕ ДОЗНААТ ДЕКА Е БОЛНА ОД РАК: Потресна исповед на Софија Вергара која со свирепата болест минала низ пекол

Актерката и водителка Софија Вергара имала 28. години кога докторите и рекле, после рутински преглед, дека има рак на тироидната жлезда. Таа признава дека никогаш нема да можела да го заборави тој момент, а неодамна актерката се сети на се’, и посочи колку е важно луѓето да се држат заедно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете ја емотивната средба на тригодишни пријатели кои заедно го победиле ракот!

Пејсон Алтис и Мек Портер се најдобри пријатели кои се запознале во болница во Феникс, Аризона, каде заедно се лекувале од рак. Поради коронавирусот, тие не можеле често да се гледаат во болница, но за краткото време поминато заедно, станаа најдобри пријатели. View this post on Instagram A post shared …

Повеќе »