Tag Archives: рак

(ВИДЕО+ФОТО) ИМАМ РАК НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ А НИКОГАШ ВО ЖИВОТОТ НЕ ЗАПАЛИВ ЦИГАРА: Животната борба на познатата комичарка!

Таа го привлече вниманието на светската јавност пред четири години, кога го навредуваше поранешниот американски претседател Доналд Трамп… Познатата американска комичарка и актерка Кејти Грифон (60) на своите следбеници на Инстаграм им објавила дека се бори со рак на белите дробови. Имено, минатата година таа ги загрижи обожавателите кога поради …

Повеќе »

АЛКАЛНИ ПРОИЗВОДИ – КЛЕТКИТЕ РАК ЖИВЕАТ САМО ВО КИСЕЛА СРЕДИНА ВО ТЕЛОТО: Ова се намирници кои го алкализираат телото!

Повеќето научници тврдат дека повеќето болести се поврзани со киселинско-базната рамнотежа во телото Уште во 1932. година, германскиот биохемичар Ото Варбург ја доби Нобеловата награда за докажување на поврзаноста помеѓу ракот и киселата средина во телото. „Клетките на ракот живеат само во кисела средина; во алкална средина умираат за точно …

Повеќе »

Четири потценети навики кои го подобруваат здравјето

Здравјето е најголемото богатство – и често насоките за водење здрав живот го прават комплицирано и исцрпувачко. Сепак, дури и некои едноставни навики можат да му помогнат на нашето тело да биде во најдобра форма. Тоа го покажува искуството на Тачер Вејн, писател и претприемач која пребродил големи здравствени кризи. …

Повеќе »

ЕДНА ЧАША Е ДОВОЛНА – Онколозите се сигурни: Овој природен напиток значително помага во лекувањето на ракот!

Природата има ефективни решенија за сите болести Ен Камерон успеала да го излечи ракот во четвртата фаза само со сок од моркови, без хемотерапија, зрачење и промени во исхраната. По операцијата на рак на дебелото црево во третата фаза, состојбата се влошила и ракот метастазирал во белите дробови на крајот …

Повеќе »

НАУЧНА СТУДИЈА – ОВИЕ ДВЕ НАМИРНИЦИ СЕ СЕКАДЕ ОКОЛУ НАС А ГИ ПОТЦЕНУВАМЕ: Го намалуваат ризикот од ТЕШКИ болести, на прво место РАК НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ!

Конзумирањето на јогурт и храна богата со растителни влакна се поврзува со намален ризик од карцином на белите дробови, открива новата американска студија. Научниците посочуваат дека придобивките од конзумирање на храна богата со растителни влакна и јогурт и нивното влијание врз здравјето се веќе утврдени кога станува збор за кардиоваскуларни …

Повеќе »

(ФОТО) ИСИДОРА БЈЕЛИЦА БИЛА УБЕДЕНА ДЕКА ДОБИЛА РАК ПОРАДИ ОВА: Храната не е виновна!

Писателката Исидора Бјелица почина на 5. август 2020. година, по долга борба со ракот. Исидора Бјелица имала само 53. години кога починала од рак. Пред тоа таа јавно проговори за оваа болест со која се бореше како лавица. Откако Светската здравствена организација објави дека колбасите, сланината и другите месни производи …

Повеќе »

НЕГОВИТЕ СИМПТОМИ СЕ ТИВКИ И СКРИЕНИ, А ПОТОА СТАНУВА ДОЦНА: Навреме откријте ги знаците на подмолен и агресивен карцином!

Симптомите на рак на лимфните јазли многу често остануваат незабележани или може да се припишат на нешто значително побезопасно. Лимфомот е малигно заболување на лимфното ткиво, кое е составен дел од имунолошкиот систем на нашето тело. Лимфниот систем вклучува лимфни јазли (жлезди), лимфни садови, слезина и тимус. Лимфомот може да …

Повеќе »

Првите симптоми на шесте болести се појавуваат во усната шуплина

Редовната орална хигиена и редовните посети на стоматолог се важни не само поради здравјето на тој регион, туку и поради здравјето на целиот организам. Нашата усна шуплина открива многу за општата здравствена состојба на организмот, а често на ова подрачје може да се појават и првите симптоми на одредени болести. …

Повеќе »

ПОЧИНАЛА МЕРИМА ЊЕГОМИР: Пејачката ја загубила битката по кратко боледување

По кратко боледување на 69-годишна возраст почина пејачката Мерима Његомир. Снимила повеќе од 25 албуми и испеала некои од безвременските хитови како „Ivanova korita“, „Ruzmarin“, „Zbog tebe“ и многу други. Песната „Иванова корита“, која Мерима ја снимила во 2001. година на крајно тивок и ненаметлив начин, стана голем хит, што …

Повеќе »