Tag Archives: рак

(ФОТО) БОРБА СО ТУМОР – Легендарниот Вијали се бори за живот, а неговата 87-годишна мајка пристигнала во болницата во Лондон

Здравствената состојба на легендарниот Џанлука Вијали (58) се влошила и тој повторно е примен во болница во Лондон поради тумор на панкреасот. Славниот италијански репрезентативец веќе пет години се бори со тумор на панкреасот, а неговата состојба нагло се влошила и итно бил примен во болница. Вијали веќе помина два …

Повеќе »

(ВИДЕО) Здрава и фит жена споделува четири симптоми на рак на тироидната жлезда кои ги игнорирала

На КРИСТИНА Мекнајт, која сега има 35. години, и бил дијагностициран рак на тироидната жлезда во есента 2014. година и покрај тоа што немала семејна историја и била млада и здрава мајка. Мислела дека симптомите што ги доживува се резултат на стрес откако била унапредена на работа. Сепак, заморот, мозочната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мајка ги снимила последните моменти на ќерка си: „Само сакаше да ми каже дека ме сака“

ГУБЕЊЕТО на детето е незамислива болка со која ниту еден родител не треба да се соочи. Мајка храбро ги документирала последните денови на своето мало девојче, велејќи дека се надева дека тоа ќе им помогне на другите ужалени родители додека ја подига свеста за нејзината болест. Двегодишната Ава водела долга …

Повеќе »

Шест најчудни симптоми на рак кои никој не ги препознава веднаш, потврдени со студија

Раното откривање на симптомите на ракот е клучно за зголемување на шансите за негово излекување. Невообичаени грутки, постојана кашлица и главоболка може да бидат знаци на рак. Но, лебдечките столици, прекумерното потење и аудитивните халуцинации се исто така некои од чудните знаци на рак. Многу од овие симптоми може да …

Повеќе »

(ФОТО) „Ми рекоа дека имам уште шест месеци живот, децата нема да го знаат татко им“: Познатиот водител проговорил за борбата со ракот на белите дробови

Познатиот британски водител Џони Ирвин објавил дека се бори со ракот во терминална фаза, а според лекарите му остануваат само уште неколку месеци живот. Во интервју за магазинот „Hello“, 48-годишникот открил дека ракот од белите дробови му се проширил на мозокот и дека се надева дека неговата приказна ќе ги …

Повеќе »

НЕВИДЕН СЛУЧАЈ! ЖЕНА ПРЕЖИВАЛА 12. РАЗЛИЧНИ ТУМОРИ: Лекарите се надеваат дека ќе анализираат примерок од крвта – ова е клучно за ЛЕКОТ?!

Уникатниот случај на жена која преживеала 12. тумори на различни органи ги изненадил лекарите, истражувачите и научниците. Неверојатен случај може да помогне во лекувањето на ракот, се надеваат научниците! 36-годишна жена станала првиот пациент во светот кој имал 12. различни тумори, од кои пет малигни и агресивни. Таа ги преживеала …

Повеќе »

(ФОТО) На 25. години починал синот на актерот Тим ​​Рот

Музичарот и син на актерот Тим ​​Рот, Мајкл Кормак Рот почина на 25-годишна возраст, пишува Gardijan. На гитаристот и композиторот му беше дијагностициран рак на герминативните клетки во трета фаза во ноември 2021 година. Починал на 16. октомври 2022. година. „Тој беше дива и електрична топка на енергија и неговиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) СПОРЕД ВИСТИНСКИ НАСТАН – Новата серија на Нетфликс расплакала милиони: „Емотивно ме уништи, ми го скрши срцето“

Пред неколку дена на Нетфликс излезе новата серија „From Scratch“ (Од нула). За љубителите на Италија, љубовни приказни, храна, но и за оние кои сакаат добро да се исплачат, ова е идеалната серија. „From Scratch”“ е романтична драма за крос-културната љубовна приказна на американска студентка по уметност и италијански готвач. …

Повеќе »

Го намалува ризикот од рак и дијабетес, ја подобрува работата на срцето – четири порции неделно го обновуваат телото

Често забораваме на наутот и на придобивките што ги нуди оваа мешунка богата со протеини, влакна и други хранливи материи. Само некои од хранливите состојки што ги содржи се витамините Б6 и Ц, фолна киселина, манган, калциум и магнезиум. Гликемискиот индекс на наутот е 28, што е долната граница. И …

Повеќе »