ПОПУЛАРЕН ЗА СЛАБЕЊЕ – Новите истражувања покажуваат дека „Оземпик“ го намалува ризикот од рак

Лековите како што се Ozempic и Wegovy може да помогнат во намалувањето на ризикот од одредени видови на рак, сугерира новата студија.
Луѓето кои се со прекумерна тежина или дебели имаат поголем ризик од развој на 13 видови на рак, а ризикот се зголемува колку подолго лицето има прекумерна тежина и толку повеќе ќе се здебели.
Околу 40 проценти од новите дијагнози на рак се поврзани со вишок килограми, според американскиот Центар за контрола и превенција на болести. Според податоците на ЦДЦ, во 2021 година имало околу 170 нови дијагнози на секои 100.000 луѓе.
Сепак, една студија објавена во петокот во списанието JAMA Network Open покажала дека луѓето со дијабетес тип 2 кои биле третирани со класа на лекови GLP-1 имале значително помала веројатност да бидат дијагностицирани со 10 од 13 видови на рак поврзани со дебелината отколку оние кои земале инсулин.
Ризикот е намален за повеќе од половина за рак на жолчното кесе, менингиом, рак на панкреасот и хепатоцелуларен карцином, еден вид рак на црниот дроб. Исто така е значително намален за рак на јајниците, колоректален карцином, мултиплекс миелом, рак на хранопроводникот, рак на ендометриумот и рак на бубрезите.


Прекумерната тежина може да предизвика промени во телото, како што се долгорочно воспаление и повисоки од нормалните нивоа на инсулин, фактор на раст сличен на инсулин и полови хормони кои можат да предизвикаат рак, според CDC. И лековите GLP-1 комуницираат со системи поврзани со производството на инсулин.
Новите наоди кои го поврзуваат третманот со GLP-1 со намален ризик од некои видови на рак „поволно се споредуваат“ со слични ефекти поврзани со интензивна интервенција во животниот стил и метаболичка баријатриска хирургија пронајдени во други испитувања, напишале авторите на студијата.
Сепак, студијата покажала дека третманот со GLP-1 не е поврзан со намален ризик од постменопаузален карцином на дојка, за кој податоците на CDC покажуваат дека е најчестиот тип на рак поврзан со дебелината.


Фoтo: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …