Tag Archives: рак

(ВИДЕО+ФОТО) НЕЈЗИНА ПРИКАЗНА – „За 48 часа дознав дека сум бремена и имам рак, почувствував само еден симптом“

Потресна исповед на новинарка. Новинарката Ели Халивел очекувала посетата на нејзиниот матичен лекар да биде рутинска кога отишла да го земе своето лекарско уверение во април 2016 година. Австралијката наминала за да се врати на работа, бидејќи неколку дена боледувала од стомачен вирус. Ели закажала и тест на крвта. Таа …

Повеќе »

(ФОТО) „Умирам од рак, најтешко беше да им кажам на децата“: На светскиот и европски шампион лекарите му порачале да го планира погребот

Светот на атлетиката остана без зборови откако еден од познатите шампиони реши да проговори. Тим Лобингер е поранешен светски и европски шампион во скок со стап, а неговото признание расплакало многумина. Овој шампион умира од агресивен облик на тумор за кој нема лек. Лобингер се бори со оваа болест веќе …

Повеќе »

Ако забележите промена на вашите шаки, тоа може да биде знак за сериозна болест – многу луѓе тоа не го ни забележуваат

Ракот создава одредени хемикалии и ја нарушува работата на хормоните, па врвовите на прстите се зголемуваат бидејќи во нив се задржува повеќе крв од вообичаено. Иако симптомите на рак на белите дробови обично се појавуваат само кога болеста е во напредна фаза, некои од нив можат да бидат аларм за …

Повеќе »

Познатиот актер ги победил ракот и короната: „Бев болен скоро две години“

OLD MAN, новата телевизиска серија на Џеф Бриџис (72) сè уште беше во продукција кога на познатиот актер му беше дијагностициран лимфом. Тој ја дознал веста во 2020. година, бидејќи снимањето било ставено во мирување поради пандемијата, што довело до, како што вели, двегодишна „здравствена авантура“. View this post on …

Повеќе »

(ФОТО) Ѕвездата на „Ривердејл“ осудена на доживотен затвор

Актерот Рајан Грентам е осуден на доживотен затвор за убиство на својата мајка во 2020. година. Ѕвездата од „Ривердејл“ беше осудена во вторникот во Врховниот суд на Британска Колумбија во Ванкувер и нема да има право на условно ослободување до 14. години од сега, според CBC. Казната на Грантам се …

Повеќе »

САМО НЕКОЛКУ ДЕНА ОТКАКО НЕЈЗИНИОТ СОПРУГ ПОЧИНАЛ ОД РАК, ЈА ШОКИРАЛО БИЗАРНОТО БАРАЊЕ НА СВЕКРВАТА: „Изгледа дека само ОВА го сакаат, збунета сум!“

Млада жена се соочила со болната загуба на нејзиниот сопруг кој починал од рак. Само неколку дена по неговата смрт и се јавиле свекорот и свекрвата со многу бизарно барање. Убедени дека нивниот син ќе се излечи, решиле да замрзнат неколку примероци од неговата сперма, за хемотерапијата да не ја …

Повеќе »

(ФОТО) Џејн Фонда објавила дека боледува од рак: „Почнав со хемотерапија“

Актерката Џејн Фонда (85) синоќа на социјалните мрежи со своите фанови ја сподели тажната вест дека боледува од рак. Таа во оваа прилика го привлече вниманието на уште една важна тема, дека е свесна дека повеќето луѓе немаат ист третман како неа, но и дека болеста нема да ја спречи …

Повеќе »

Го намалува ризикот од рак, срцеви заболувања и дебелина – храна која треба да биде во вашата чинија

Кинески и британски научници откриле дека луѓето кои редовно јадат лута храна не само што го зголемуваат својот животен век, туку и го намалуваат ризикот од сериозни болести како рак, срцеви и респираторни заболувања. „Нашата анализа укажува на поврзаност помеѓу консумирањето на зачинета храна и должината на животот, како и …

Повеќе »

ПОЧИНАЛ УШТЕ ЕДЕН АКТЕР ОД КУЛТНАТА СЕРИЈА! Открил дека е болен пред само неколку месеци, ја загубил битката на ЖИВОТОТ

Тој е веќе вториот актер од серијата „Спартак“ кој починал од рак. Актерот Џоан „Џон“ Кинг починал на 49-годишна возраст од аденокарцином, само седум месеци откако ја дознал страшната дијагноза. Веста за смртта на актерот од хит серијата „Спартак“ ја потврди и неговото семејство. На актерот во јануари годинава му …

Повеќе »