Tag Archives: прогноза

Метеорологот работел од дома, нешто урнебесно се случило среде прогнозата. Видеото е хит!

Да не беше короната, никогаш немаше да знаеме какви проблеми може да се случат кога метеоролог работи од дома! Само ќе ви кажеме дека да можеше да објави дека ќе паднат секирите, никој немаше да забележи! Погледнете што им го одвлече вниманието на гледачите! View this post on Instagram A …

Повеќе »

ЗИМА, ЗИМА…Еве што не очекува во наредните 5 дена!

Продолжува периодот на студено време со умерен до засилен северен ветер. До среда утринските температури ќе бидат многу ниски и на многу места ќе се спуштат до околу -10 степени, а дневните од средината на неделата ќе бидат во пораст. Поради ниските температури ќе има појава на голомразица, најавуваат од …

Повеќе »

Подгответе се за вистинска зима: Еве што не очекува наредните денови!

Утрата ќе бидат многу студени, насекаде со минимални температури под нулата, оособено во четврток и петок, кога на места ќе се спуштат под -10 степени, најавуваат од УХМР. Денес ќе биде сончево и студено со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.Утринските температури ќе се движат …

Повеќе »

Подгответе се за снег и ладно: Еве што најавуваат од УХМР!

Пет дневната прогноза на УХМР навестува ниски температури, ладно и врнеѓи од снег, но и ветер – се чини дека зимата пристигна… Времето денес (вторник) ќе биде променливо облачно и студено. Претпладне главно на југоистокот се уште ќе има локални врнежи од дожд и снег. Ќе дува умерен, повремено засилен …

Повеќе »

Во соседството големо невреме – Еве што се најавува за Македонија!

Белград го зафатило големо невреме со громови и силен дожд… УХМР за земјата и Скопје ја даде следната прогноза: Претпладне сончево со мала до умерена облачност. Облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер. На повеќе места …

Повеќе »

(ФОТО) Гејтс се вакцинирал – Открива кога ќе престане да носи маска

Милјардерот филантроп Бил Гејтс (65) ја примил втората доза на вакцина против корона, но рекол дека иако бил вакциниран, тој и понатаму ќе ги почитува епидемиолошките мерки како што е носењето маска. „Сакам да бидам пример за другите“, рекол Гејтс во интервју за апликацијата „Clubhouse“. „И покрај тоа што сте …

Повеќе »

УХМР најави снег и за денес: Наредните денови не очекуваат и многу ниски минусни температури, УХМР најави и кога не очекува пресврт – колку снег падна во Македонија!

Облачно и студено со врнежи од снег, особено претпладне. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат, а најдолго ќе се задржат на југот од земјава. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималната температура насекаде ќе се задржи негативна, во интервал од -8 до -2 степена. Во Скопје …

Повеќе »

ХОРОСКОП ЗА 2021 ГОДИНА на Светлана Клепша: Терезиите ќе редат победи а еден знак сигурно ја менува работата!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Рускиот астролог Светлана Клепша на сите им препорачува да учат и да се прилагодат на промените, бидејќи тие се неизбежни. Овен Во последниве години, животот на Овенот беше полн …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈАВА ОД УХМР: Снежни врнежи во текот на ноќта ќе има во цела држава

Локалните врнежи од снег во вечерните и ноќните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во западните делови. Само во крајните југоисточни подрачја врнежите ќе бидат од дожд и снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а …

Повеќе »