Tag Archives: отстранување

Искусните домаќинки откриваат: Сите трикови за отстранување на чадот од ТУТУН од облеката, мебелот и просториите

Мирисот на чад од тутун тешко се отстранува од домот Чадот од тутунот е еден од мирисите кои тешко испаруваат од куќата. Влегува во мебел, облека, завеси и многу тешко се неутрализира. Сепак, добрата вест е дека постојат одредени трикови кои можете да ги користите. Основата на сè е редовно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ако не можете да ги отстраните дамките од шминката на облеката, оваа девојка има генијален трик – Се’ што ви треба е ова!

Сигурно веќе ви „преку глава“ да носите светла облека на хемиско чистење штом некој со пудра или кармин ќе ви ја изгребе гардеробата кога ќе дојде да ве бакне или гушне, но постои начин да го спречите тоа. Инаку, на жените им е уште потешко што често сами себе си …

Повеќе »

ЧЕСТОТО МИЕЊЕ НА ЛИЦЕТО МОЖЕ ДА ИМА ПОВЕЌЕ ШТЕТИ ОД ПРИДОБИВКИ: Дерматолог објаснува зошто треба да бидеме умерени

Дерматолозите предупредуваат дека пречестото миење на лицето може да има негативни последици. Постои грешка која повеќето луѓе ја прават кога го мијат лицето, а веројатно не сме ни свесни за тоа Честото миење на лицето може да направи повеќе штета отколку добро, особено ако се борите со акни или мрсна …

Повеќе »

Потребни ви се помалку од 100 денари: Забрзајте го отстранувањето на СТРИИТЕ и ЦЕЛУЛИТОТ со помош на овие две состојки

Не ви треба скапа козметика, туку две состојки од кујната кои сите ги имаме Не е важно како сте ги „заработиле“, дали тоа било нагло слабеење или после бременост – стриите се тука, па ги има. За среќа, постои едноставен и бесплатен начин да се ослободите од нив. Колку и …

Повеќе »

Поопасна од холестеролот и шеќерот – киселината која ретко ја проверуваме го уништува телото!

Кога некој ќе каже „крвна слика“ или ќе спомне разни анализи, помислувате на бројот на крвни зрнца, нивото на шеќер или холестерол, крвниот притисок… Но, во нашето тело има и супстанца која ретко се мери, а вели многу за здравјето на метаболизмот. Станува збор за уринска или мокрачна киселина, а …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА – ВИ ПРЕЧИ ЗАБНИОТ КАМЕНЕЦ?! Ова се клучните работи во кои грешите

Забниот каменец е минерализиран дентален плак и се формира со таложење на минерални соли во денталниот плак. Клучот за правилна превенција на забен камен е исхраната, оралната хигиена и хидратацијата. Правилната и редовна орална хигиена е единствениот сигурен начин да спречите формирање на наслаги и забен камен на вашите заби. …

Повеќе »

Зошто е неопходно новите алишта да се исперат пред да се облечат

Сте купиле нов фустан и едвај чекате да се вратите дома, да го облечете и гордо да прошетате низ градот. Се’ е супер, но сепак треба да бидете трпеливи, бидејќи таа нетрпеливост може да ви донесе многу проблеми… Стигнавте од продавница, веднаш облекувате ново парче облека и сите ве преплавија …

Повеќе »

Оваа популарна храна ги намалува висцералните маснотии, најопасни за здравјето

Добро е да се знае која храна може директно да влијае на составот на телото и да игра улога во намалувањето на висцералното масно ткиво… Сте ја слушнале изреката – вие сте она што го јадете. Ова е особено точно кога станува збор за висцерална маст. Висцералната маст е еден …

Повеќе »

Овие популарни намирници го нарушуваат здравјето по 60-годишна возраст

КОГА ќе наполните 60. години, го знаете своето тело. Знаете зошто ќе ви требаат неколку дена закрепнување, кои лекови најдобро делуваат за вашето здравје и колку спиење ви е потребно за да се чувствувате одморено. Сепак, она на што луѓето посветуваат помалку внимание е исхраната. Јадењето на некои намирници во …

Повеќе »