Читаме боса нова со „Акварела“ квартет

„Литература.мк“ во партнерство со радиото „Џез ФМ“ организираат низа музички настани во новото Café Literatura во „Дајмонд мол“. Минатиот петок започна новиот концепт на „Литература.мк“, чија мисија е
организација на најквалитетните музички настани со врвни музички уметници, како и нови откритија, од домашната и регионалната сцена преку кои сите присутни ќе може да ја истражуваат еволуцијата и мноштвото начини на кои џезот и книгите влијаат на културата.

Овој петок 01.03 од 21:00, во Cafè Literatura (Дајмонд мол), квартетот Акварела ќе биде задолжен за вашето патување низ музиката на таткото на боса новата – Антонио Карлос Жобим.


На концертот ќе бидат изведени најпознатите боса нова стандарди, композиции на Жобим, како и други стандарди од традицијата на Јужна Америка. Поканети сте заедно да уживаме во овој значаен дел од историјата на џезот, препознатлив по топлите мелодии и нежни звуци.

Настапуваат:
Маја Капсарова – бас гитара
Јани Костурски – вокал
Џоле Грујовски – гитара
Павел Ренџов – тапани


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …