(ВИДЕО) Што може да се случи ако истурите топла вода на замрзнато стакло

Со падот на температурата и во зимскиот период најголема болка за возачите е чистењето на снегот од возилото, како и мразот кој се нафатил на стаклото во текот на ноќта.
Некои луѓе брзаат да стигнат на работа и тоа им претставува голем проблем поради губењето време.
Секој би сакал да има полесно решение од гребење.
Сепак, не треба да наседнувате на секоја идеја.
Германскиот автомобилски клуб (ADAC) предупредува дека не треба да прибегнувате кон брзи решенија и дека не треба да ги одмрзнувате стаклата со топла или млака вода.
Ова може да ве чини испукано или оштетено стакло.
Што може да се случи ако истурите топла вода на замрзнато стакло доказ е видеото кое се појави на социјалната мрежа Редит.


Еден сопственик на автомобил мислел дека најбрзиот начин да се одмрзне замрзнатото стакло е да се полие со топла вода, но тоа скапо го чинело.

Фото: Принтскрин/Reddit


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …