(ВИДЕО) Остров на проклетите: Неверојатна снимка од последната колонија заболени од лепра во Европа

Спиналонга, мал ненаселен остров во Медитеранот, денес е една од најголемите туристички атракции на Крит. Десетици илјади луѓе го посетуваат ова место во текот на летните месеци – последната колонија на лепрозни во Европа. Последните пациенти го напуштиле островот пред шеесетина години, а ретка снимка сведочи за тоа како изгледало ова место додека било во карантин за лепрозните.
Денес Спиналонга е ненаселен остров на само неколку стотици метри од североисточниот брег на Крит. Порано бил полуостров.


View this post on Instagram

A post shared by Luca (@lucamelzi90)


Во минатото, тоа било под власта на Венеција – во 1579 година, Венецијанците ја изградија својата тврдина на урнатините на акрополата, која служела како одбрана од Турците до 1715 година. Токму тие го направиле островот на тоа место, прекинувајќи ја врската со копното.
Сепак, ова место е подобро познато по својата мрачна историја во првата половина на 20 век, кога Спиналонга стана колонија на лепрозни.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски

Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски Неговиот татко Дометиј, брат на римскиот цар Пров, побегна од …