Tag Archives: живот

„АКО САКАШ ОДМАЗДА, ПОЧНИ ДА КОПАШ ДВА ГРОБА“: Легендарните кинески мудрости не тераат на животот да гледаме поинаку

Кинеската мудрост за животот не тера да гледаме на светот со други очи. Неодамна пишувавме за арапската мудрост за која размислувале многу луѓе, а 3 едноставни реченици и објаснувања ја кријат суштината на паметниот начин на живеење. Сепак, Кинезите имаат и интересни мудрости од кои може многу да се научи. …

Повеќе »

Инспиративни цитати од легендарната Тина Тарнер: Нејзиниот живот го одбележаа големи трагедии, но и покрај се таа ја задржа насмевката на лицето до самиот крај

„Луѓето мислат дека мојот живот беше тежок, но мислам дека тоа беше прекрасно патување“ Тина Тарнер, легендарната соул и рокенрол пејачка позната по хитовите како „Proud Mary“, „What’s Love Got To Do With It“, „The Best“ и „Private Dancer“, почина на 83-годишна возраст. Нејзиниот уникатен глас, сценски настап и изглед …

Повеќе »

По документарецот и книгата доаѓа нова идеја: Меган Маркл и принцот Хари планираат филм за животот во палатата?

Војводата и војвотката од Сасекс наводно ќе го раскажат своето искуство од живеењето во палатата за нов филм за кралскиот живот, пишува Mirror. Меган Маркл и принцот Хари наводно планираат нов долгометражен филм кој ќе се фокусира на нивното искуство од живеењето во палатата. Се наведува дека парот е во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Објавен трејлер од документарниот филм за Арнолд Шварценегер

Гледаме многумина како зборуваат за неговите денови кои пумпале железо за своите триумфи во Холивуд Документарниот филм за Арнолд Шварценегер наречен „Арнолд“ ќе биде достапен на платформата Нетфликс од 7 јуни. Објавен е и трејлер каде што можеме да видиме како ќе изгледа документарецот. – Оваа документарна серија од три …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тамара Тодевска искрено за разводот: „Живеев во агонија, конечно излегов од кафезот“

По седум години брак со македонскиот кошаркар Александар Димтровски, пејачката Тамара Тодевска решила да стави точка на нивната љубовна приказна. Како што вели и самата, одлуката не ја донела преку ноќ, а денес е среќна што конечно може повторно да здивне, открила за „Гранд магазин“. Нејзината најнова песна „Нијагара“ е …

Повеќе »

(ФОТО) Ева Лонгорија за МАЈЧИНСТВОТО ВО ЧЕТИРИЕСЕТТИТЕ: „Едноставно требаше да биде со мене во овој период од мојот живот“ 

Актерката искрено проговорила за искуството со бебе на 43 години! Во текот на изминатите неколку децении, просечната возраст на која жените го раѓаат своето прво дете се зголеми. Се’ повеќе жени раѓаат деца по 40-годишна возраст, додека сè помалку се оние кои родиле пред 20-тата година. Актерката Ева Лонгорија (48) …

Повеќе »

НА ВОЗРАСТ ОД 25 ДО 29 ГОДИНИ – На листата на европски земји каде најмногу млади живеат со своите родители, доминира Балканот

На интернет е објавена листа на земји во Европа во кои најмногу млади живеат со своите родители. Најголем процент од младите на возраст од 25 до 29 години живеат со своите родители во Хрватска, а тој број во проценти изнесува 79,9. На второто место на оваа листа е уште една …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Мислев дека сум во депресија, но едноставно живеев во погрешна земја“: Шпанка го споделила своето искуство откако се преселила во друга земја!

Каде повеќе би сакале да ги воспитувате вашите деца? Ана Гилдерслив, од родната Шпанија, се преселила во Америка со своето семејство, па со своите следбеници на Инстаграм и ТикТок ги споделува разликите во културите, а зборува и за тоа дека родителството е многу различно во овие две земји. Таа во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТАЖНО – МЛАДА ЈУТЈУБЕРКА УБИЕНА ОД ТАТКО И: Не сакала да живее со него, па И ПРЕСУДИЛ, имала само 22. години

Јутјуберката Тиба ал Али од Ирак била убиена од нејзиниот татко, а злосторството предизвикало голем гнев во јавноста. Тиба била убиена од негјзиниот татко на 31 јануари во јужната провинција Диванија, објавил на Твитер портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Сад Ман. Полицијата се обидела да посредува меѓу Тиба, која …

Повеќе »