Tag Archives: историја

БИЗАРНА СВАДБА ЗА КОЈА СЕШТЕ СЕ ЗБОРУВА! Се омажила за својот БРАТУЧЕД штом наполнила 18. години, тој имал дури 73 КУМОВИ! На прославата го поканиле целиот град!

Свадбите се прекрасен дел од секоја култура, иако обичаите кои ја придружуваат се многу различни, па венчавката на младата Шантел и Џим била речиси бизарна! 18-годишната Шантел Кили се омажила за својот братучед Џим за време на „сезоната на венчавки“ во нејзиниот роден град во Ирска. Нивната венчавка привлекла големо …

Повеќе »

(ФОТО) КОНЕЧНА ОДЛУКА – Крај на една голема спортска приказна: Серена Вилијамс става крај на тениската кариера

Тенисерката Серена Вилијамс, освојувачка на 23. Грен слем титули во кариерата и една од најголемите спортистки на сите времиња, по УС Опен најави крај на кариерата, велејќи дека ќе се „одвои“ од спортот. Американката истакнала дека сака да се фокусира на други работи кои и се важни во животот, но …

Повеќе »

(ФОТО) Клои Кардашијан чека второ дете кое ќе го роди сурогат мајка – не луѓето не им се верува кој е таткото!

Обожавателите на кланот Кардашијан Џенер беа шокирани во средата кога TMZ објави дека Клои Кардашијан го очекува своето второ дете со поранешниот партнер Тристан Томпсон, кое ќе го роди сурогат мајка. Имено, Томпсон повеќе пати ја изневерувал Клои додека биле во врска, па дури станал и татко со една од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Место за посета во Рим: 135. скалила до „бродот што тоне“

Овде ќе најдете многу Италијанци и туристи кои седат и уживаат, сликари кои сликаат, а понекогаш ова е место на убави културни настани. Една од најубавите атракции на Рим ни е позната од стариот романтичен филм „Одмор во Рим“ со Одри Хепберн. Во него таа јаде сладолед на таканаречените Шпански …

Повеќе »

(ФОТО) ЏИНОВСКИ ЧЕКОР НА НАДАЛ НА ПАТОТ КОН НАЈДОБАР ВО ИСТОРИЈАТА! Рафа го разби Руд и освои рекорден 22. Грен слем! ГО ОСВОИ Париз по 14-ти пат

Шпанецот Рафаел Надал го освои Ролан Гарос. Шпанскиот тенисер Рафаел Надал денеска го освои рекордниот 14. трофеј на Ролан Гарос во Париз и 22. Грен слем титула во кариерата, откако по три сета го победи осмиот тенисер во светот Норвежанецот Каспер Руд со 6:3,6:3, 6:0. View this post on Instagram …

Повеќе »

(ФОТО) Се спушта завесата – кој ќе го освои најпосакуваниот трофеј?

Во сабота од 21. часот на стадионот „Франција“ во Париз ќе се одигра финалето од Лигата на шампионите меѓу фудбалерите на Реал Мадрид и Ливерпул. Цел свет со нетрпение го очекува одговорот на прашањето кој е моментално најдобар на „Стариот континент“ и кој ќе го крене популарниот трофеј „ушле“. Од …

Повеќе »

Почина доајенката на македонскиот балет Натка Пенушлиска – Митровска

Пенушлиска-Митровска беше членка на Балетот при МНТ од 1949. до 1972. година Доајенката на македонскиот балет, примабалерината Натка Пенушлиска-Митровска, почина на 88. години, објави Националната опера и балет. Родена во Скопје на 24 април 1934, Пенушлиска-Митровска се здобила со балетското образование во Средното балетско училиште во Скопје и кај познатите …

Повеќе »

20. години на ДНК – испишаа историја и сеуште ја пишуваат!

На својот официјален профил на Фејсбук дечките од ДНК скромно и едноставно го објавија својот 20. годишен јубилеј… Бројки за респект, настапи, песни, концерти…и сеуште верна публика која ги следи на сите нивни настапи. „Драги наши, ДНК годинава слави 20 години постоење🎂 Јубилеј кој за некој не значи ништо но …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Како денес изгледа првата седморка во историјата: „Лекарите ме советуваа да направам четири абортуси“

Оваа жена во 1997. година родила седум деца одеднаш… Кени Мекој и нејзиниот сопруг Боби од Ајова не се разликувале од другите семејства: имале хармоничен брак и една ќерка. Со оглед на тоа што имале проблеми со зачнувањето пред првото дете, после тоа решиле да пробаат третман со урофолитропин, за …

Повеќе »