(ВИДЕО) КАКО ВО ХОТЕЛ: Жена споделила ГЕНИЈАЛЕН ТРИК што не дозволува крпите да станат рапави

Како тоа хотелските крпи се секогаш многу помеки од оние што ги имаме на нашите полици дома? Како го прават тоа хотелите останува мистерија. За среќа, знаеме како да спречиме нашите крпи да се претворат во шмиргла.
Кога ќе излезете од под туш и ќе се чувствувате повторно свежо, прилично е непријатно ако треба да се исушите со крпа која со текот на времето станала многу тврда. Кога вашиот пешкир е веќе тврд, понекогаш е тешко повторно да го омекнете. Затоа, превенцијата е сепак подобра од лекувањето.

За среќа, со овој добар трик можете да спречите да ви се стврднат крпите. Верувајте ни, потребно е многу малку труд!


Додадете оцет
На платформата TikTok, корисникот Mama_Mila сподели практичен трик за да спречи крпите да станат тврди. Во нејзиното видео на TikTok, таа објаснува дека пешкирите треба да се перат на температура од 40 до 60 ° C. „Наместо омекнувач, додадете течен детергент и 120 милилитри бел оцет“, пишува таа. „Оцетот ги разградува остатоците од детергентот, оставајќи ги пешкирите меки и свежи“.

Правилно сушење
Протресете ги крпите откако ќе ги исперете и оставете ги да се исушат на воздух додека скоро не се исушат. Потоа ставете ги крпите во машина за сушење уште неколку минути додека не се исушат целосно. Жената објаснува дека тоа помага пешкирот да остане мек и подобро да ја апсорбира влагата.


@mama_mila_Say goodbye to crusty towels 👋 #TikTokTaughtMe #learnontiktok #hometips #cleaningtips #howto #myhome #bathroomcheck #cleanhome #tipsandtricks

♬ original sound – Chantel Mila | Home Tips


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 17.06.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Солиден работен ден ги очекува родените во знакот Овен за да ги завршат …