Tag Archives: перење

Три употреби на СОДА БИКАРБОНАТА при перење алишта: Брзо и евтино решение!

Сода бикарбона има многу примени во домотТоа е ефтин начин да се отстранат мирисите од алиштата, да се подобри ефектот на детергентот и избелувачот, да се омекнат алиштата, да се исчисти пеглата… Едноставен начин е да се намали употребата на хемикалии, а секогаш е при рака. Што е сода бикарбона?Сода …

Повеќе »

ПРОТОКОЛ ЗА ХИГИЕНА ВО ДОМОТ – АКО ЕДЕН ЧЛЕН ОД СЕМЕЈСТВОТО Е ЗАРАЗЕН СО ВИРУСОТ: Без двоумење, БРИШЕТЕ СЕ’!

Погрижете се секоја поединечна просторија да биде безбедна за другите домашни. Препорачливо е да се одреди точната локација на болното лице за пешкири и лични предмети. Купете квалитетно средство за дезинфекција како асепсол или алкохол и преземете акција. Миењето на рацете по секоја посета на куќата не е доволно за …

Повеќе »

Зошто е неопходно новите алишта да се исперат пред да се облечат

Сте купиле нов фустан и едвај чекате да се вратите дома, да го облечете и гордо да прошетате низ градот. Се’ е супер, но сепак треба да бидете трпеливи, бидејќи таа нетрпеливост може да ви донесе многу проблеми… Стигнавте од продавница, веднаш облекувате ново парче облека и сите ве преплавија …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАКО ВО ХОТЕЛ: Жена споделила ГЕНИЈАЛЕН ТРИК што не дозволува крпите да станат рапави

Како тоа хотелските крпи се секогаш многу помеки од оние што ги имаме на нашите полици дома? Како го прават тоа хотелите останува мистерија. За среќа, знаеме како да спречиме нашите крпи да се претворат во шмиргла. Кога ќе излезете од под туш и ќе се чувствувате повторно свежо, прилично …

Повеќе »

(ВИДЕО) Стручњак открил кои три грешки ги правиме при перењето и со нив ја уништуваме облеката

Експерт за мода на TikTok тврди дека луѓето често прават три работи и со тоа си ја уништуваат сопствената облека. Брендон Балфоур објавил видео кое е прегледано повеќе од 2,6 милиони пати, во кое демонстрира што никогаш не треба да правиме при перење облека. Висење на алиштата Висењето облека што …

Повеќе »

(Рецепт) СИТЕ ФЛЕКИ ОД ДУШЕКОТ ги отстранила за помалку од 100. денари – НЕВЕРОЈАТНО!

Дали на вашиот душек се појавија дамки и непријатен мирис? Се разбира, такви работи се случуваат, особено ако имате мали деца во куќата. Важно е душекот на кој спиеме да биде чист, бидејќи трошиме 7-8 часа на него секоја вечер. За време на спиењето, се потиме и ги вдишуваме сите …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Бивша вработена ги открила тајните на хотелите: „Овие работи не ги користете – не ги перат!“

Поранешна вработена во хотел споделила некои тајни на хотелските соби и ги советувала луѓето на што треба да внимаваат кога престојуваат во нив. Јанеса Ричард објавила видео на „ТикТок“ кое станало вирално. „Работев во хотел пред неколку години и мислам дека би било забавно да ви откривам тајни за хотелите …

Повеќе »

Ќе се зачудите кои се’ предмети може да ги замени АЛУМИНИУМСКАТА ФОЛИЈА!

Не мора да ја користите само за чување намирници. Иако е многу корисна, луѓето не користат алуминиумска фолија толку често. Нејзината главна примена е во зачувување на свежината на храната или за време на готвењето. Покрај употребата во кујната, алуминиумската фолија честопати може да замени разни предмети. Направете две или …

Повеќе »

РЕШЕНИЕ – Сите го правиме ова со ПЕШКИРИТЕ, и тоа е потполно ПОГРЕШНО затоа што тие ја губат својата мекост и стануваат груби

Беа толку меки кога ги купивте, но не траело долго. Постои соодветен начин за перење пешкири што ќе ја зачува мекоста. Луси Акорид, дизајнерка на пешкири, објаснува како тие треба да се одржуваат. „По некое време, тие ја губат мекоста што ја имаа кога само што ги купивте, а веројатно …

Повеќе »