Tag Archives: загреб

(ФОТО) АКИ БИ БИЛ ГОРД – Најемотивен настап на „Парни ваљак“! Со 18.000 фанови, хитови пееле Џибони, Бајага, Нина, Масимо, Кики Рахимовски …

Тоа беше без сомнение најемотивниот настап на „Парни ваљак“ во нивната 47-годишна музичка кариера Повеќе од 18.000 луѓе во публиката се простија од Аки Рахимовски во загрепската Арена на концертот „Ваљак и пријателите: Доволно е да се каже… Аки“. Тоа без сомнение беше најемотивниот настап на „Парни ваљак“ во нивната …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погребан е Аки Рахимовски – во 15. часот последната песна на легендата беше пуштена на 150 радио станици во Хрватска и регионот

Последното збогување на Аки Рахимовски се одржало во загрепски Мирогој во Алејата на великаните. Пред ковчегот била поставена посвета на музичарот. „Нашата улица е тажна откако не си тука… Затоа што тажната песна ја пеат оние што остануваат“, пишува на плакатот до фотографијата на Аки. Ова се стихови од песната …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОГРЕБ СО СПЕЦИЈАЛНИ ПЕСНИ: Аки Рахимовски ќе биде испратен со стихови кои му ги пеел на својот син кога бил бебе но и две омилени македонски песни!

АЛЕКСАНДАР Аки Рахимовски во четврток во 15. часот на загрепски Мирогој во Алејата на великаните, во кругот на семејството и пријателите ќе биде испратен на вечно почивање. За последното збогување семејството избрало песна која имала посебно значење за покојниот пејач. Песната на Род Стјуарт „Sailing“ често му ја пеел на …

Повеќе »

„Парни ваљак“ објавил ново видео на својот канал, сцените допреле илјадници луѓе

„Парни ваљак“ уште еднаш се прости од Аки Рахимовски. Бендот на својот официјален профил на YouTube објави видео со многу фотографии од Аки Рахимовски од настапите на „Парни ваљак“, а сцените трогнаа илјадници луѓе кои во коментар се простија од легендарниот пејач. Автор на фотографиите е Саша Хузјак, а галеријата …

Повеќе »

(ФОТО) Срцето не издржало – Аки ќе биде погребан во Загреб, по одлука на семејството

Последното збогување на пејачот Аки Рахимовски ќе биде во Загреб, иако последниве години живеел во Словенија со својата невенчана сопруга Барбара. Како што дознава Vecernji.hr од извори блиски до семејството, тоа најверојатно нема да биде пред средината на следната недела, а ситуацијата со коронавирусот дополнително се’ усложнува. Имено, официјалната причина …

Повеќе »

Мира Фурлан за силувањето: „Ми ја покри устата со рака за да не врескам!“

Во постхумно објавената книга „Сакај ме повеќе од се на светот“, која во февруари ќе ја објави „Бука“, Мира Фурлан опишува трауматичен настан во нејзиниот живот. „… Една зимска ноќ се истуширам во Цитеовата заедничката бања. Оставив водата да падне врз мене по цел ден одење по улиците и размислување …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Хрватка ја украла славата: Сите ги гледале нејзините секси акробации

За време на паузата од финалето во футсал  „Кутија на кибритчиња“ во Загреб, сета слава ја собрала една убавица на свила.По подоброто изведување пенали, „Крешимир Кета Бандиќ“ победил против „Поликлиника Милојевиќ“ со 4:3, но и тие останале во сенка на Ања Бијељиќ. Оваа убавица блеснала во „Куќата на спортот“, па …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕ ЗА КОВИД ПРОПУСНИЦИТЕ: Протести во Хрватска поради мерките против короната 

Синоќа во Загреб и Дубровник се одржле протести поради мерките против корона вирусот и воведувањето пропусници за ковид, а најавени се и во некои други хрватски градови. Голем број граѓани се собрале во Дубровник и го изразиле своето незадоволство од владините епидемиолошки мерки. Тие се собрале во историскиот центар Дубровник, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ЗАГРЕБ: Водата го кревала асфалтот на улиците!

Утрово, непосредно пред шест часот, жителите на северниот округ Трешњевка во Загреб се разбудиле од поплава предизвикана од пукање на водоводна цевка во улицата Селска. Хрватските медиуми пишуваат дека поради пукната цевка, „водата излегла по улиците и го подигнала асфалтот во Загреб“. Поплавени се бројни подруми и сутерени, а пожарникарите …

Повеќе »