Tag Archives: загреб

Јак земјотрес во централна Хрватска – се тресел и Загреб!

ЕМСЦ известува дека ова е 26. земјотрес што се почувствувал во Хрватска во изминатите 72. часа Нов земјотрес го погоди подрачјето на Сисачко-мословачка жупанија. Според сеизмолошкиот центар EMSC, бил со јачина од 4,1 степени и длабочина од 10 километри. Епицентарот бил на 17. километри од Петриња. M3.7 #earthquake (#potres) strikes …

Повеќе »

ХРВАТСКА ГОРИ: Повеќе од 1.100 новозаразаени со коронавирус

Во Хрватска е повторно соборен нов рекорд на бројот на новоинфицирани со коронавирус. Во Хрватска, повторно беше соборен нов рекорд во бројот на новоинфицирани, пренесува телевизијата Н1. Во последните 24. часа во Хрватска се регистрирани дури 1.131 нов случај на инфекција. Во последните 24. часа, во Загреб се евидентирани 231. …

Повеќе »

(ФОТО) СЛАТКО И КОРИСНО: Во Загреб,во кафуле, кадифени мечиња одржуваат социјална дистанца

Во барот Гарден, кај Централната железничка станица во Загреб, на терасата на масата седат големи мечиња од кадифеи кои им помагаат на гостите да одржат социјална дистанца Во барот Гарден, во Централната железничка станица во Загреб, големи кадифени мечиња седат на маса на терасата Тие им помагаат на гостите да …

Повеќе »

(ФОТО) ХРАБРА ЖЕНА – Мажот, во Загреб, за жената која го спасила од автомобилот што тонел:„Скокна без размислување!“

Мажот кој синоќа бил спасен од автомобилот што тонел во подвозникот на Мирамарска од жена од Загреб, денес се заблагодарил. Мирна Мрсела видела еден човек заробен во автомобил што тонел и скокнала во водата за да го спаси. Се испостави дека тоа е Јосип Шимиќ кој бил онеспособен и кој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП ВО ЗАГРЕБ: После силен дожд градот под вода!

По силното невреме што го зафати Загреб и неговата околина во петокот, сите екипи на пожарникарите на Загреб излегле на теренот заради поплавените улици и згради ... Поројот ја претворил улицата „Илица“ во река, бил прекинат трамвајскиот и патниот сообраќај, биле поплавени приземјата и подрумите на куќите и зградите.

Повеќе »

(ВИДЕО) ГОЛА ЖЕНА НА КРОВОТ НА ЏАМИЈАТА ВО ЗАГРЕБ ГИ ИЗНЕНАДИЛА МИНУВАЧИТЕ: Уметничка сакала на сите да испрати порака!

Хрватскиот уметник Нина Камењарин била целосно гола на врвот на павилјонот на Мештровиќ – популарната џамија во центарот на Загреб. Таа извела омаж на Томислав Готовац, хрватски уметник, кој исто така стоел гол на истото место во 1996 година и својата работа ја нарекол „Стража на Рајна“. Во тоа време, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Учител од Загреб воодушевил: Ги посетува учениците и им свири под прозорец!

Снимката од наставникот брзо се раширила на социјалните мрежи… Наставникот Иван Петрановиќ од основното училиште „Иван Мерц“ во Загреб, кое било оштетено во неодамнешниот земјотрес и кое го посетувало девојчето кое е единствената жртва на земјотресот, дошол на идеја да ги расположи своите ученици кои мораат да останат дома заради …

Повеќе »

(ФОТО) ПОТРЕСНИ ПРИЗОРИ:Родилки со бебињата во прегратка пред болницата во Загреб

Шокантни сцени доаѓаат од Загреб кој беше погоден од земјотрес, а меѓу бројните фотографии на оштетени згради и автомобили, посебно е потресна сцената на родилките и бебињата кои се евакуирани од болницата на улицата Петрова. Евакуирани жени со новородените бебиња се стиснале на улицата пред болницата во страв од нов …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УТРОВО РАЗОРЕН ЗЕМЈОТРЕС ГО ПОГОДИЛ ЗАГРЕБ: Има повредени, паѓале фасади, уништени автомобили…

Во 06.34 минути во Загреб имало земјотрес со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, а тресело и’ во 7. часот… Градот е тешко оштетен, во центарот на градот имало големи штети, паѓале фасади и уништени се автомобили.Паднал и врвот од кулата на загрепската катедрала, а граѓаните излегле на улиците кои …

Повеќе »