Tag Archives: влијание

(ВИДЕО+ФОТО) Цела сала навивала против Ѓоковиќ, тој ја провоцирал публиката

НОВАК ЃОКОВИЌ го победи Стефанос Циципас со 2:1 во полуфиналето на Мастерсот во Париз. Драматичниот меч беше решен во тај-брејк од решавачкиот сет. Тоа беше осма победа во низа за Ѓоковиќ против грчкиот тенисер, сега води со 9-2 во директните мечеви со него. View this post on Instagram A post …

Повеќе »

СО НИВ Е НАПРАВЕНА СТУДИЈА – Идентични близначки кои пораснале во други краеви на светот: Повторно се пронашле на 45. години!

Откако биле разделени како мали деца, сестрите пораснале одделно, една во САД, а другата во Јужна Кореја, а 45 години подоцна повторно се најшле и станале фокус на студија. Една неодамнешна студија за идентични близначки, од кои што едната ја израснало нејзиното биолошко семејство во Јужна Кореја, а другата од …

Повеќе »

Експертите откриваат како потиснатите негативни емоции влијаат на нашето здравје: Мора да го прочитате ова

Негативните емоции се природни и нормално е понекогаш да бидете тажни, лути и бесни. Меѓутоа, ако ги чуваме внатре, тоа може да му наштети на нашето здравје. Група фински истражувачи спровеле пет онлајн експерименти во кои беа вклучени стотици учесници од различно културно потекло. Испитаниците биле изложени на стимули кои …

Повеќе »

Пристигнува затемнување на Сонцето и тоа носи важни промени кај овие знаци

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Последната сезона на затемнување во 2022. година е пред нас. Во вторник на 25. октомври не очекува делумно затемнување на Сонцето, а на 8. ноември целосно затемнување на Месечината. …

Повеќе »

ПОЛНАТА МЕСЕЧИНА пристигнува на 10. септември, а на овие три знаци им претстои ТОТАЛНА КАТАСТРОФА: Подгответе се за хаос – најмногу ќе влијае на нив

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Во септември дури шест планети ќе тргнат во ретроградна линија, а нè очекува озлогласениот ретрограден Меркур, но и покрај ова, септемвриската полна месечина е одлично време да се опуштите …

Повеќе »

Прекумерното размислување може да му наштети на вашето здравје: Три можни последици од прекумерното анализање

Прекумерното размислување може да му наштети на вашето здравје: Три можни последици од прекумерното анализање Прекумерното анализирање и претерано размислување може да влијае на вашето психофизичко здравје Ако вашиот ум е постојано зафатен со мисли, од кои повеќето се негативни, можно е често да сте нервозни, напнати и под стрес. …

Повеќе »

НАУЧНО ДОКАЖАНО – ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕПОРАЧУВААТ: Пушачите и љубителите на кафе да јадат по 10. БАДЕМИ ДНЕВНО, еве зошто!

Постојат многу совети за подобрување на квалитетот на сонот и навиките за спиење. Одредени совети ќе им помогнат на некои, но не на сите… Урамнотежената исхрана е најдобриот сојузник во борбата против бројните здравствени проблеми. Имено, едно истражување покажало дека само две недели редовно консумирање бадеми е поврзано со намалување …

Повеќе »

Како лутата храна влијае на нас и на нашето тело

НЕКОИ луѓе се луди по зачинета храна на ист начин како што некои луѓе не можат да живеат без нешто слатко или солено. Се чини дека сме единствените животни кои доброволно консумираат храна што им предизвикува проблеми, болести, па дури и болка. Како да консумираме зачинета (лута) храна и што …

Повеќе »

СИГУРНО НЕ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПУТЕРОТ ГО ЗАБРЗУВА СЛАБЕЊЕТО! Нутриционист открил ТРИК – вкусно е, а топи килограми!

Еве како путерот помага за слабеење! Веројатно не сте знаеле како путерот помага да изгубите тежина! Овој вкусен намаз, кој нутриционистите често го избегнуваат поради високиот процент на маснотии, всушност може да ни помогне да ги изгубиме вишокот килограми. Нутриционистката Патриша Бенан, авторка на неколку хит книги за слабеење, изјавила …

Повеќе »