Tag Archives: влијание

Пробиотици и пребиотици: Која е разликата и дали тие навистина спречуваат рак и депресија?

Корисни супстанции со слични имиња и различни ефекти! Пробиотиците и пребиотиците се доста важни теми во науката за исхрана денес. Сепак, и покрај фактот дека нивните имиња се толку слични, тие играат сосема различни улоги во нашето тело. Пробиотиците се корисни бактерии, а пребиотиците се храна за овие бактерии. Откриваме …

Повеќе »

Пиела четири и пол литри вода дневно и тоа, неочекувано, влијаело на нејзиниот сексуален живот

Шефали Сод одлучила да ги промени навиките во испивањето вода за да види какви последици тоа ќе има на нејзиниот живот. Десет дена пиела по четири и пол литри вода, дневно, и тоа искуство, го споделила со читателите на Times of India. Според стручњаците, секое лице би требало да пие …

Повеќе »

(ВИДЕО) 40. дена јадел само грав – Резултатот го виделе милион луѓе!

Популарен Јутјубер тргнал на еден необичен предизвик – 40 дена јадел само грав од конзерва. Во романот „Tortilja flet” од американскиот автор Џон Стајнбек од 1935. година, самохраната мајка Терезина Кортез ги храни своите девет деца само со грав. Кога локалното училиште ќе го слушне тоа, испраќаат лекар да го …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВИТАМИНОТ „Д“ Е ТАЈНО ОРУЖЈЕ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСОТ!? Еве што велат стручњаците!

Се проценува дека исхраната опфаќа само десет до 20 проценти од потребната количина. Неспорно е дека витаминот Д игра голема улога и има важни функции. Сериозен недостаток на овој витамин, кој постои во помалку од 12. нанограми на милилитар крв, предизвикува сериозни и болни деформитети на коските, кои кај децата …

Повеќе »

АСТРО ПРОГНОЗА – На 5. јули не чека помрачување на Месечината: Овој астролошки феномен донесува големи проени на овие знаци…

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… На 5. јули не очекува помрачување на месечината… Освен затемнувањето, на 5 јули месечината ќе биде полна, во знак на Јарец. Јарецот е природно десетто поле на зодијакот, полето …

Повеќе »

ВАЖНО ЗА КОРОНА ВИРУСОТ- Доктор Ана Момировска со важен совет за клима уредите кои можат да ја влошат состојбата!

Докторката Ана Момировска на својот профил на Фејсбук често се огласува со совети поврзани со превенцијата за корона вирусот, а сега упати еден важен поврзан со корона вирусот и клима уредите: „Тежината на клиничката слика кај Ковид 19 најверојатно, покрај генетската структура и присутните мутации, зависи и од иницијалната концентрација …

Повеќе »

ОД 18 ЈУНИ- Пристигнува ретроградниот Меркур, појак од било кога; Пеколен период за овие 5. знаци – Еве што не чека!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Многу знаци на Зодијакот ќе чувствуваат збунетост и напнатост во воздухот Јуни е навистина прекрасен и посебен месец во 2020 година поради појавата на две затемнувања и неколку ретроградни …

Повеќе »

(ФОТО) БЕБИЊА КАКО ИНФЛУЕНСЕРКИ, ШТО МИСЛИТЕ? Инфлуенсерки во пелени: Преслатко и неодоливо или неостварени амбиции на модерните мајки!?

Веќе сме навикнати инфлуенсерките на Инстаграм да ги диктираат трендовите и заработуваат астрономски фигури, но што ако се стари само две години?! Дали мајките на овие деца се „кул“ или ја преминале линијата на добар вкус? Инстаграм веќе некое време е убедливо најпопуларната и најкористената социјална мрежа во светот – …

Повеќе »

(ВИДЕО) СВЕТСКИ СТРУЧЊАЦИ ПРОГОВОРИЛЕ ЗА ТЕОРИИТЕ ЗА 5G мрежата и корона вирусот: Дали оваа мрежа има влијание на појавувањето на вирусот или се е САМО МИТ!

Луѓето своето незнаење сакаат да го покажат на таа тема, но истите не споделуваат никакви корисни совети до жителите низ целиот свет… Меѓу многубројните теории на заговор за коронавирусот, по социјалните мрежи се шири тврдењето дека за Ковид-19 е одговорна 5G технологијата, што научниците го отфрлаат и велат дека е …

Повеќе »