Бендот „Шлиц“ со изведби од проектот „Диши љубов“ и сценско-музичкиот перформанс „Улица“

Во интимниот амбиент на „Кафе Литература“ („Дајмонд мол“), овој петок (19.04), со почеток во 21 часот, публиката ќе ужива во авторска музика, мешавина на рок и џез, на нашиот се-лектор Џијан, со текстови од Славко Јаневски и Тина Иванова.

Групата „Шлиц“, која ја предводи нашиот музички феномен Џијан Емин, ќе ја видиме во една поинаква светлина со сосема нов, автентичен и уникатен проект преку изведба на мешавина од арт рок и џез од мултимедијалниот проект „Диши љубов“, по текст на Тина Иванова, и сценско-музичкиот перформанс „Улица“ создаден на текст од Славко Јаневски.


„Диши љубов“ пее за љубовта, за Скопје, зборува за две суштински појави без кои човекот не би можел да опстои – воздухот и љубовта. Музиката и лириката ја поседуваат онаа скопска, носталгична звучна естетика и влече корени од музиката од осумдесеттите и особено од музиката од деведесеттите години на минатиот век создавана на американското и на британското музичко поднебје.

Настапуваат:
Џијан Емин – гитара и вокал
Драган Гиновски-Гино – гитара
Георги Шарески – гитара
Дарко Мучев-Мучо – бас-гитара
Гоце Стевковски – тапани


„Литература.мк“, во партнерство со радиото „Џез ФМ“, организираат низа музички настани, кои се одржуваат секој петок во „Кафе Литература“ во „Дајмонд мол“. Целта на овие концерти е на публиката да ѝ се овозможи квалитетно музичко искуство и да се поддржи развитокот на џез-културата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …