Tag Archives: влатко стефановски

ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ ПО 40 ГОДИНИ ПОВТОРНО ВО МКЦ

По точно 40 години, Влатко Стефановски се враќа во МКЦ со концерт, во рамки на одбележувањето на јубилејот 50 години Младински Културен Центар, во организација на Баги Комуникации и МКЦ. Влатко Стефановски ќе одржи концерт заедно со своето трио и неколку гости. Концертот е закажан на 8 април, со почеток …

Повеќе »

МУЗИЧКО „УЖИВАЊЕ“: Влатко Стефановски пристигнува во БиХ, ќе настапува во четири градови

Музичките сладокусци во БИХ се радуваат на гостувањето на Влатко Стефановски трио во нивната земја… Концертите се закажани во Зеница, Тузла, Сараево и Мостар Гитарскиот магионичар Влатко Стефановски во март и април ќе одржи мини турнеја во БИХ. Неговите концерти беа најавени за 2020. година, но плановите беа пореметени поради …

Повеќе »

КОНЦЕРТИ НА СИНТЕЗИС И ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ

По повод прославата на 30 годишнината од македонската независност, од Баги Комуникации најавуваат два концерти во деновите што следат.  Вечерва, 3 септември, со почеток во 20 часот, на археолошкиот локалитет Стоби ќе настапи групата Синтезис изведувајќи дела од својот богат музички опус со кој како амбасадори на културата не преставуваат во светот …

Повеќе »

КОНЦЕРТ: Влатко Стефановски трио во Антички во Охрид

По успешната мини турнеја на Триото на Влатко Стефановски во Хрватска и Словенија, и македонската публика ќе ја има можноста да ужива во звуците на нашиот најголем гитарски виртуоз. На 5 август, на Антички Театар во Охрид, со почеток во 21:00 часот, Влатко Стефановски заедно со извонредниот басист Иван Кукиќ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ РАМО ДО РАМО СО СИНОТ НА СЦЕНАТА НА ПАЛИЌ: Направил концерт за паметење, публиката не сакала да го пушти од сцената!

Синоќа, по четири години, сцената на Летната сцена во Палиќ беше домаќин на познатиот гитарист Влатко Стефановски, кој создаде атмосфера за паметење. Што се должи на фантастичните изведби на познатите песни, што се должи на големата енергија на која придонесе освежувањето во групата во која сега е синот на Влатко, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ­Влатко Стефановски: „Музичарите со право се нервозни!“

„Почнав да готвам”, изјави познатиот гитарист Влатко Стефановски во емисијата „Стадион” на Канал 77, на прашањето како ја пребродува пандемијата. Тој откри дека почнал да открива за себе некои нови дисциплини. „Открив некои дисциплини кои немав време порано да ги откријам, почнав да готвам, почнав да шетам куче низ маало, …

Повеќе »

(ФОТО) Албумот „Тафталиџе шафл“ на Влатко Стефановски номиниран за европската награда „Импала“

Со својот најнов проект нашиот светски познат музичар повтоно го сврте вниманието на себе… Албумот на познатиот македонски музичар Влатко Стефановски – „Тафталиџе шафл“ (Taftalidze Shuffle) се најде помеѓу 25-те номинирани албуми од сите делови на Европа за 11-то издание на наградата „Импала“. „Тафталиџе шафл“, објавен за најголемата регионална дискографска …

Повеќе »

МУЗИЧКА ПОСЛАСТИЦА – Едно од најисчекуваните изданија во 2020. година: Новиот албум на Влатко Стефановски ‘Taftalidze Shuffle’

По исклучително успешниот акустичен албум Mother Tongue, светски познатиот гитарист Влатко Стефановски реши да се врати во звукот и атмосферата од 1970-тите. ‘Taftalidze Shuffle’ е новото студиско издание на македонскиот виртуоз, а 9. песни кои се снимени во неговото студио „Езотерија“ сигурно ќе ги воодушеват љубителите на добрата музика   …

Повеќе »

(ВИДЕО) Специјална „Еден на Еден – Седи си дома“ со Влатко, Симон, Тамара, Елена, Жељко…

Време е за седење дома па во тој манир и Жаре го сними најновото издание на „Еден на еден“… Симон Трпчески, Влатко Стефановски, Тамара Тодевска, Елена Ристеска, Жељко Самарџиќ од Белград и Јован Јованов од Канада се гости во новата епизода на „Еден на Еден“ наречена „Седи си дома!“. Жаре …

Повеќе »