Tag Archives: влатко стефановски

(ВИДЕО+ФОТО) „Авалон“ со прес за претстојниот фестивал „ALL YOU NEED IS LOVE“

Во Скопје Сити мол во тек е прес конференцијата на Авалон продукција за претстојниот фестивал ALL YOU NEED IS LOVE кој ќе се одржи на 23. декември во ВИП Арената во Скопје. Како и што беше најавено на фестивалот посветен на љубовта која посебно треба да не грее во пресрет …

Повеќе »

(ФОТО) Семејството на Горан Стефановски ќе го чека Влатко за конечниот чин!

Деновиве во некои македонски медиуми наголемно се пишуваше за големата професионалност на Влатко Стефановски кој и’ покрај смрттта на родениот брат, драматургот Горан Стефанмовски, е голем професионалец и оди на турнеја во Австралија… Како ќе му биде на Влатко на трите концерти во Австралија (30. ноември и 1. и 2. …

Повеќе »

И’ Влатко Стефановски трио заедно со GIBONNI на „АLL YOU NEED IS LOVE 2018“ во Скопје!

Признаваме дека изјавата на „Авалон продукција“ – за да најголемата предновогодишна фешта биде што е можно поголема, се одлучивме пред настапот на хедлајнерот на фестивалот All You Need Is Love, GIBONNI, со свој целовечерен настап да го имаме и најголемиот балкански гитарист на сите времиња, Влатко Стефановски заедно со своето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Влатко Стефановски: „Нема да има северно македонско девојче!“

Македонскиот музички уметник е секаде со задоволство виден, често е на фестивали, а неговите гостувања секогаш се користат за интервјуа… Последното такво е дадено за српски „Спутник“ во кое меѓу другото бил допрена и македонската музика…по референдумот. „Македонско девојче“ ќе си остане такво и нема да стане „северномакедонско девојче“ и …

Повеќе »

(ФОТО) Спектакуларен концерт на Влатко Стефановски во Античкиот театар во Охрид

Најпознатиот македонски гитарист, Влатко Стефановски, одржа спектакуларен концерт во Античкиот театар во Охрид. Посетителите имаа прилика да го слушнат неговиот последен проект, албумот „Мајчин јазик“ – првиот соло акустичен албум кој содржи инструментални верзии на македонски народни песни. Ова е 35-ти албум во неговата кариера, а на него, меѓу другите, …

Повеќе »

Влатко Стефановски во Охрид: „Молитва за Магдалена“ за збогување со Оливер!

„Не сакам да бидам патетичен и затоа ќе отсвирам дел од оваа нумера која инаку ја свирам. Збогум Оливер Драгојевиќ“, рече Влатко. Свирејќи дел од познатата „Молитва за Магдалена“, Влатко Стефановски му оддаде почит на Оливер Драгојевиќ, на концертот во Античкиот театар во Охрид. „Не сакам да бидам патетичен и …

Повеќе »

Вечерва концерт на Влатко Стефановски во Антички театар во Охрид

Најпознатиот македонски гитарист Влатко Стефановски вечер ќе има концерт во Античкиот театар во Охрид. Нашиот гитарски виртуоз ќе настапи со гостите и негови пријатели Теодосиј Спасов од Бугарија, хармоникашот Танос Ставридис од Грција, Биља Крстиќ од Србија, Весна Гиновска Илкова и групата „Љубојна“ од Македонија. Посетителите ќе можат да го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Влатко Стефановски трогнат по она што го слушна за себе во емисијата  „Улица Македонија“

Даниел Кајмакоски не можеше да ги задржи солзите, а да не заплаче, а пак Влатко Стефановски беше трогнат… Гостин во најновото издание на ТВ емисијата „Улица Македонија“ кај Бојана Скендеровски беше единствениот и неповторлив- Влатко Стефановски. Човекот кој е синоним за Македонија каде и да патувате низ светот, со кариера …

Повеќе »

(ВИДЕО) Влатко Стефановски во недела во „Еден на Еден“

Оваа недела во студиото на „Еден на Еден“ гостува единствениот Влатко Стефановски. На каучот кај Жаре, Стефановски зборува за неговиот последен проект, албумот „Мајчин јазик“ и концертите кои следуваат во Македонската филхармонија. Покрај тоа, ќе го видиме и во едно поинакво светло. Стефановски зборува за религија, за Скопје, за неговите …

Повеќе »