Tag Archives: терапија

Вакцината од Оксфорд крие потенцијална терапија за рак

Технологијата што се користи за производство на вакцина Оксфорд-АстраЗенека против Ковид-19 може да помогне во лекувањето на ракот, велат научниците. Научниците смислија вакцина која ќе ги таргетира туморите, и таа работи на истиот принцип како и вакцината АстраЗенека, пишува Sky news. Кога била тестирана на глувци, вакцината го зголемила бројот …

Повеќе »

(ФОТО) СУДОТ ДОНЕЛ ОДЛУКА: Славниот глумец МОРА на ТЕРАПИЈА ако не сака во ЗАТВОР, но ако не го испочитува ДОГОВОРОТ ќе заврши зад РЕШЕТКИ!

Шиа ЛеБо (34) мора да направи терапија за управување со гнев наместо да оди во затвор. Откако беше обвинет за расправија со човек по име Тајлер Марфи, тепање, а потоа кражба на капа, судот му наредил на ЛеБо да оди на терапии за управување со гнев еднаш неделно и програма …

Повеќе »

(ФОТО) Сепак крај на љубовта: Џенифер и Алекс го потврдиле прекинувањето на врската

Џенифер Лопез и Алекс Родригез официјално проговорија и потврдија дека на нивната четиригодишна врска и дошол крај. „Сфативме дека сме подобри пријатели и се радуваме што и понатаму ќе останеме. Ние ќе продолжиме да соработуваме и да се поддржуваме еден со друг во нашите заеднички работи и проекти“, стои во …

Повеќе »

Љубе Бошкоски: „На Инфективна сум, но се чувствувам одлично!“

Лидерот на „Обединети за Македонија“ и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, на Фејсбук потврди дека е хоспитализиран на Инфективната клиника во Скопје, но вели дека се чувствува добро. „Поради зголемениот интерес за мојата здравствена состојба, многу луѓе ме прашуваат како сум и не можам да одговорам на сите. …

Повеќе »

(ФОТО) Ќерката им е трансродна? Џоли и Пит откриле дека нивното девојче сака машко име!

Девојчето откако наполнило 11. години посетило специјалист, кој и препорачал хормонална терапија и советување, за која верува дека треба да и помогне да стане момче. Шилох Џоли-Пит е најстарото биолошко дете на поранешната актерска двојка, Анџелина Џоли (44) и Бред Пит (56) денес го слави 14-от роденден. Родена во градот …

Повеќе »

(ФОТО) ШТО МУ ПРАВИ КОРОНА НА ТЕЛОТО – Шест неделна борба во болница:„Се надевам дека овие фотки на сите кои мислат дека не се под ризик ќе им ги отворат очите!“

Медицинското лице, Мајк Шулц (43) од Сан Франциско во март бил хоспитализирана поради Ковид-19, а неговата борба траела скоро два месеци… Мајк Шулц (43) – медицински брат во Медицинскиот центар во Сан Франциско, во Калифорнија, на 10. март започнал да чувствува симптоми еден ден откако отпатувал во Бостон да се …

Повеќе »

За пациентите со ретки болести обезбедена и предадена е терапијата за 3 месеци

Министерството за здравство информира дека обезбедени и предадени се таблетарните лекарства за лицата со ретки болести кои се заведени во електронскиот регистар за ретки болести за месеците април, мај и јуни. Оваа група на пациенти се обезбедени со неопходната терапија за периодот којшто следува. Оние пациенти кои примаат ампуларна терапија …

Повеќе »

(ФОТО) ЖИВОТ – Дознала дека има рак на дојка а 6. часови подоцна се породила: „Го видов лицето на докторката како ја менува бојата – И’ покрај болеста ужива во секој ден со детето а за жените има ВАЖНА ПОРАКА!

Брук Тејлор за време на бременоста забележала грутка на градите и веднаш ја известила лекарката. Таа не била загрижена, бидејќи сметала дека центарот е веројатно поврзан со бременоста и не ја испратила Тејлор на преглед. Тоа била голема грешка. View this post on Instagram When I add #maggiesheffieldpresets and put …

Повеќе »

Славната француска дива се опоравува од мозочниот удар

Познатата француска актерка Катрин Денев (76) многу добро реагира на терапијата и одмора откако доживеа благ мозочен удар за време на снимањето на филм оваа недела, соопштено е од околината на актерката. “Како што рековме претходно, таа нема да има проблеми со мотороиката. Таа се одмора и се спроведуваат понатамошни …

Повеќе »