Tag Archives: снег

(ФОТО) НАЈАВА ОД УХМР: Снежни врнежи во текот на ноќта ќе има во цела држава

Локалните врнежи од снег во вечерните и ноќните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во западните делови. Само во крајните југоисточни подрачја врнежите ќе бидат од дожд и снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а …

Повеќе »

УХМР најави снег во поголемиот дел од државата

Попладне ќе биде претежно облачно со локални врнежи од снег, кои во вечерните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во западните делови. Во попладневните часови ни претстојат врнежи од снег,кои во вечерните часови ќе се прошират насекаде, со тоа што во западните делови од земјата …

Повеќе »

Промени на времето: Вечерва доаѓа поларниот бран со снег и минусни температури!

Метеоролозите најавуваат крај на пролетните – зимски температури и големи промени… Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Попладне и во вечерните часови ќе има врнежи кој на пониските места ќе бидат најпрвин од дожд и …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА НЕ Е ВИСТИНСКИ СНЕГ, ТОА Е ПЛАСТИКА! Жена споделила снимка која ги „запалила“ социјалните мрежи!

Една жена од Шпанија тврди дека снегот што го носи невремето Филомена не е вистински снег. На видеото кое кружи на Интернет, таа зема малку снег од својот балкон и го загрева со полесен пламен, покажувајќи дека снегот не се топи, туку станува црн.Според неа, изгорената материја мириса на чиста …

Повеќе »

НАЈАВА НА МЕТЕОРОЛОЗИТЕ – Дали новиот „поларен вртлог“ ќе ги погоди Европа, Северна Америка и Азија?

Високо во атмосферата над Северниот пол, температурите што се подготвуваат наскоро би можела да го „замрзнат здивот“ на сите во северната хемисфера. Бранот студено време што им се заканува на Северна Америка, Европа и Азија од крајот на јануари е со истата временска шема како и оној што се случи …

Повеќе »

(ФОТО) УБАВИНАТА НЕ ТРЕБА ДА СЕ КРИЕ – Атрактивна шпанска водителка позирала потполно гола на снег

Водителката Кристина Педроче ја искористи силната снежна бура што ја погоди Шпанија за да направи специјална фотографија за нејзиниот профил на Инстаграм. Имено, Кристина позирала целосно гола на снегот во познатата јога поза.   View this post on Instagram   A post shared by CristiPedroche🦋 (@cristipedroche) „Сите занемевме и набљудуваме …

Повеќе »

Дождот не престанува – Еве каде во Македонија најмногу наврна а каде падна снег?

Последниве неколку дена дождот не престанува и врне скоро во сите 24. часа… Најмногу дожд, 20. литри на квадратен метар денеска до 16 часот наврна во Пожаране, по што следат Охрид со 16, Тетово и Демир Капија со по 14, во Струмица наврнаа 13, 12 во Штип, 11 Битола и …

Повеќе »

(ФОТО) Хит призорите од завеаниот Мадрид се како од друга планета

Обилните снежни врнежи од невремето „Филомена“ ги довеле Мадрид и други делови на Шпанија во состојба на готовност, нарушувајќи го сообраќајот и принудувајќи некои региони да испраќаат трупи на расчистување на патиштата што водат кон селата.   View this post on Instagram   A post shared by ᗰᗩᗪᖇIᗪ_ᗷᕮᔕT_ᑭᕼOTOᔕ (@madrid_best_photos) Со …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Погледнете ги грандиозните снежни скулптури во форма на војници

Скулптурите се изработени благодарение на пили, ножеви и лопати со помош на кои снегот го претвораат во мраз. По повод одбележувањето на 106-годишнината од битката кај Сарикамис за време на Првата светска војна, огромни снежни скулптури во форма на војници беа издлабени во источна Турција, пренесува Анадолија. Скулптурите ќе бидат …

Повеќе »