Tag Archives: снег

(ФОТО) НЕ МОЖЕЛА ДА ОДОЛЕЕ – Елизабет Харли во топлес на снег: Фотографиите ги снимил нејизниот 18. годишен син

Таа облекла само  палто а била само во гаќички на нејзината нова линија за костими за капење Актерката и модел Елизабет Харли позирала топлес во снегот, а фотографијата што ја објавила на Инстаграм ја направил нејзиниот 18-годишен син. Убавата Британка носела палто само во гаќички на нејзината нова линија за …

Повеќе »

УХМР најавува какво време не очекува денес?

Облачно со повремени врнежи кои на планините и на повисоките места ќе бидат од снег, а попладне ќе преминат во снег и на повеќето пониски места, но главно ќе слабеат по интензитет. Попладне и кон крајот на денот ќе дува силен северен ветер, што ќе услови нагло опаѓање на температурата. …

Повеќе »

Викендов подгответе се за дожд: Во западниот дел од земјата децата ќе можат да уживаат во зимските радости…

Времето денеска ќе биде претежно облачно, од попладневните часови во западните, а до вечерните часови и во останатите делови од земјава ќе има врнежи од дожд. Врнежите попладне во западните делови ќе бидат обилни, а на планините ќе бидат од снег. Во ноќните часови на повеќе места врнежите ќе престанат. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Начинот на кој шпанските војници им помагаат на постарите после олујата е едноставно за ВОСХИТУВАЊЕ

Снегот кој пред неколку дена без прекин паѓаше 33 часа во Мадрид, откако времето се смири, се претвори во мраз, а чистењето на градските улици се одвива бавно поради недоволниот број на опрема за тоа но и лопати. Неколку стотици војници, работници на градско чистота и припадници на службите за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пустината Сахара побеле од снег

Снег ја покри пустината Сахара. Јануари во многу делови во светот донесе снег, меѓу нив оваа година и во Сахара што не е невообичаено и во Саудиска Арабија каде температурата падна до -2 степена целзиусови. На снимките што станаа вирални може да се виси како снегот ги прекрива песочните дини …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГРАДОВИТЕ ШИРУМ ЕВРОПА ПОБЕЛЕА: Жителите уживаат во зимската идила пред полицискиот час!

Додека многу европски градови ги продолжија блокадите поради ширењето на коронавирусот, доаѓањето на снегот е добредојдено како одвлекување на вниманието и зимска бајка за жителите, особено за оние кои навистина не се навикнати на зимското време. Вистинска зимска идила владее во Франција, каде метеоролозите предупредуваат на обилните снежни врнежи веќе …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈАВА ОД УХМР: Снежни врнежи во текот на ноќта ќе има во цела држава

Локалните врнежи од снег во вечерните и ноќните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во западните делови. Само во крајните југоисточни подрачја врнежите ќе бидат од дожд и снег, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Во поголем дел од земјава ќе се формира снежна покривка, а …

Повеќе »

УХМР најави снег во поголемиот дел од државата

Попладне ќе биде претежно облачно со локални врнежи од снег, кои во вечерните часови ќе се прошират насекаде, а позастапени и пообилни ќе бидат во западните делови. Во попладневните часови ни претстојат врнежи од снег,кои во вечерните часови ќе се прошират насекаде, со тоа што во западните делови од земјата …

Повеќе »

Промени на времето: Вечерва доаѓа поларниот бран со снег и минусни температури!

Метеоролозите најавуваат крај на пролетните – зимски температури и големи промени… Денес времето во државава ќе биде променливо облачно со умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Попладне и во вечерните часови ќе има врнежи кој на пониските места ќе бидат најпрвин од дожд и …

Повеќе »