Tag Archives: снег

Времето во наредните пет дена: Ладно со ветер и дожд и снег на планините

Денеска од УХМР најавуваат променливо облачно со сончеви периоди во западните делови, во источните значително облачно со врнежи претежно од снег. Ќе дува засилен северозападен ветер, особено вдолж Повардарието и во источните делови каде ќе досигнува брзина и над 65 км/час. Температурите ќе се движат од 6 до 12 степени, …

Повеќе »

Март не се дава – Следат ниски утрински температури: Од среда обилни врнежи од дожд, а на високите места снег

Времето во земјава денес ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до -1, а максималната ќе достигне од 8 до 13 степени. Во Скопје ќе биде претежно сончево со слаб до …

Повеќе »

Какво време на очекува наредните 5. дена?

Од УХМР најавуваат промени на времето кои малку ќе не потсетат дека сме сеуште во зима… Денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. За утре се најавува променливо облачно и посвежо со повремен …

Повеќе »

Повторно големи промени на времето: Уживајте до сабота!

Сонце, па дожд и снег- погледнете какво ќе биде времето до сабота Во следните два дена ќе се задржи сончево и релативно топло време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните ќе бидат во пораст. Од петок ќе има зголемување на облачноста, а во деновите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Скокнал во ладниот базен за да го спаси кучето кое пропаднало низ ледот

ЕКСТРЕМНО студеното време преовладуваше последните денови во Тексас, а водата во базените пред многу куќи се замрзнала и ги претворила во лизгалишта. Дан Холмс научил на потешкиот начин дека замрзнувањето на водата може да биде крајно опасно по живот за домашните миленици. Додека уживал во ветерот во дворот на куќата …

Повеќе »

(ВИДЕО) БРАВО – ЧЕЛИЧНАТА БАБА НИТУ НЕВРЕМЕТО НЕ ЈА СПРЕЧИЛО ДА ДОЈДЕ ДО ВАКЦИНА: По длабок снег пешачале 10. километри но тоа не е најлошото што и се случило!

Да одите 10. километри низ скоро метар снег за да стигнете до местото за вакцинација не било ништо, во споредба со она низ што поминала 90-годишната Френ Голдман. „Се јавував за да закажам вакцинација насекаде, секое утро, секое попладне и често бев онлајн ноќе“, рекла Голдман. Секое утро се јавувала …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака се „јаде“ снег сервиран на автопат

Се’ е во тимската работа… Голем дел од Америка оваа недела остана парализиран од силни врнежи и студ. Особено било тешко во Тексас каде што зимската служба се борела да ги задржи главните патишта проодни. Видео од Кентаки јасно покажува како се чисти автопатот таму. Вкупно седум „плугови“ беа потребни …

Повеќе »

(ФОТО) ГРЦИЈА ПОБЕЛЕЛА: Под снег и Акрополис – ледениот бран донел температури под нулата!

Во поголемиот дел од Грција, во текот на ноќта и денот се очекува температурите да бидат под нулата поради студениот атмосферски фронт на Медеја, според прогнозата на Метео, службата на Атинската национална опсерваторија.   View this post on Instagram   A post shared by ABC News (@abcnews_au) Во западниот дел …

Повеќе »

УХМР најави снег и за денес: Наредните денови не очекуваат и многу ниски минусни температури, УХМР најави и кога не очекува пресврт – колку снег падна во Македонија!

Облачно и студено со врнежи од снег, особено претпладне. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат, а најдолго ќе се задржат на југот од земјава. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималната температура насекаде ќе се задржи негативна, во интервал од -8 до -2 степена. Во Скопје …

Повеќе »