Tag Archives: снег

Студен викенд: Снег од понеделник!

За време на викендот кој следува ќе биде претежно стабилно и суво време но ќе биде многу студено Сабота ќе биде ден како „измислен“ за претстој на повисоките места. Таму ќе има сончево време, а идилата наоколу ќе биде дополнување на уживањето. Низ котлините наутро ќе има услови за локална …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кога живееш покрај море можеш да се капеш кога ќе посакаш: Грков избрал на Халкидики се бања на 4. јануари

Видеата и фотографиите од Русите кои живеат во Сибир а се капат среде зима, си прават пикници и’ не е ништо ново ниту пак вест… Освен да се замислиме какви организми имаат па на толку минуси да влегуваат во еледените води и да се капат. Но, за Гркот од видеото …

Повеќе »

Вонредна временска прогноза:Подгответе се за нов снежен и студен бран!

Подгответе се за нов СНЕЖЕН БРАН кој ќе донесе снег во најголем дел од Македонија и тоа во среда и четврток Како што и самите знаете веќе со денови сме под влијание на доста студена воздушна маса која ни се спушти од североисточна Европа а е со потекло од Сибир, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Паднал снег во пустина во Америка: Неверојатни глетки – завеани кактуси!

Во поголемиот дел на американскиот Запад паднал снег, кој дури и во пистините на Аризона паднал на кактусите. на југот на Аризона снегот ги покрил кактусите, но и Големиот кањон на Север. Националната метеоролошка служба издала предупредување за лед во Невада, а снег паднал и се задржал на патот 20. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Волшебна Москва:Во недостаток на снег видете како е во Русија!

Прекрасната Москва побелена од снегот добива нова убавина… Погледнете како е убаво осветлен и украсен овој град по повод новогодишните и божиќните празници Welcome to Moscow Добро пожаловать в Москву Gepostet von Made in Russiа am Montag, 10. Dezember 2018

Повеќе »

Какво време не очекува во последниот ден од 2018. и неколкуте први во 2019?

Утре се простуваме од 2018. година но метеоролозите не најавуваат поголеми промени за последниот ден во декември… Во понеделник, 31 декември ќе бидеме под периферно циклонско влијание. Станува збор за релативно слаб циклон, а самиот факт што ќе бидеме на неговата периферија не ветува некои големи и нагли промени на …

Повеќе »

Снег и смрзнат дожд денеска во Македонија: Какво време не очекува од сабота?

Денешниот ден ќе ни донесе мала, брза и релативно краткотрајна промена на времето. Имено, наутро се очекува облачна маса која ќе дојде од запад и ќе се придвижува кон исток. Пооблачно ќе биде само наутро и претпладне, додека попладне бргу ќе се разведрува. Наутро во крајниот западен регион ќе има …

Повеќе »

Пристигна вистинската зима: Еве какво време не очекува денес и наредните денови

Денес времето ќе биде облачно и постудено, ќе има повремени врнежи од дожд и снег, на места со појава на голомразица, а дневните температури во текот на денот ќе опаѓаат. Поради разведрувањето особено ниски температури ќе имаме во среда и во четврток наутро кога ќе се спуштаат во интервалот од …

Повеќе »

Цела Македонија е под снег: Што не очекува наредните денови?

Утре повеќе врнежи ќе има во западните, а во вторник во јужните делови. Во среда и четврток се очекува стабилно и суво време. Претежно облачно време со повремени врнежи кои поради спуштање на студен воздух од север речиси насекаде ќе преминуваат во снег, освен на југоистокот најавува Управата за хидрометеоролошки …

Повеќе »