Tag Archives: осака

(ФОТО) ЕПИДЕМИЈА – РЕНОВИРАЛЕ ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА И ОТКРИЛЕ МАСОВНА ГРОБНИЦА: Мистерија на кружните јами со 1.500 лица!

Археолозите откопале остатоци од повеќе од 1.500 луѓе за кои се верува дека починале во епидемија, затрупани во масовна гробница од 19. век, ископана како дел од Проектот за развој на Осака во западна Јапонија. Официјални лица на Здружението за културно наследство на градот Осака, кое ги проучува остатоците, изјавиле …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВИРАЛЕН ХИТ: Зграда низ која минува автопат

Зградата „Gate Tower” во Јапонија е само една од многуте импресивни згради во Осака, но она што ја прави уникатна во светот е функционалниот автопат што поминува низ неа. Сообраќајот низ 16-катната деловна зграда воопшто не ги погодува луѓето што работат во неа. Лифтовите се наоѓаат од страна на зградата, …

Повеќе »

(ФОТО) Бангкок е најпосетуван град, најмногу се троши во Дубаи

Меѓу десетте најпосетувани дестинации се и Сеул, Куала Лумпур, Токио и Истанбул, при што на Токио годинава му се предвидува најголем раст. Втора година по ред Бангкок има претензии да биде најпопуларниот град во светот за меѓународните авантуристи, објави СиЕнЕн. Според прогнозите, престолнината на Тајланд ќе им посака добредојде на …

Повеќе »