Tag Archives: мед

МОЌТА НА ТРАДИЦИОНАЛНАТА МЕДИЦИНА – Лек стар 5.000 години: Ги намалува холестеролот и шеќерот, го јакне имунитетот, намалува болки од воспалувања и помага при губење килограми!

Комбинацијата на мед и цимет се користи во традиционалната кинеска и ајурведа медицина како дел од програма за лекување. Двете состојки имаат уникатни лековити својства и се користат како лек повеќе од 5.000 години. Циметот е еден од најстарите зачини, популарноста на медот не поминува, така што ова е комбинација …

Повеќе »

(Рецепт) ЛЕК СО СИЛНО ПРОТИВВОСПАЛИТЕЛНО ДЕЈСТВО – Моќен народен лек: Како од шега лекува болка во грлото

Овој народен лек се користи со децении за лекување на болки во грлото Бактериите што се акумулираат можат да предизвикаат воспаление на грлото, но и воспаление на крајниците. За среќа, народната медицина има решение и за овој проблем. Овој народен лек целосно ја неутрализира болката во грлото, ги убива сите …

Повеќе »

Стар рецепт за јакнење на имунитетот, подобро железо и крвна слика: Потребен ви е мед и уште 3. здрави намирници

Природен лек од 4 состојки за зајакнување на имунитетот, лекување на анемија и подобрување на состојбата на железо во крвта – еве како да го направите сами! Медот е храна што се користи во природната медицина со векови и се знае дека одлично влијае на состојбата на имунитет, pH вредност …

Повеќе »

(Рецепт) ЗАЈАКНЕТЕ ГО ОРГАНИЗМОТ – Напоиток кој го стимулира имунитетот кај децата и возрасните: За да се заштитите од грип и вируси ПИЈТЕ ГО ОВА СЕКОЈ ДЕН!

Зајакнете го вашето тело пред есента и инвазијата на нови вируси и грип… Ако телото функционира непречено, имунолошкиот систем доживува помалку стрес. Можете да му обезбедите на организмот имунолошка одбрана со еден пијалок. Сето тоа се наоѓа во пијалок направен од јаболков оцет, лимон и мед. Сите компоненти на овој …

Повеќе »

(Рецепт) Рен, мед и лимон за топење килограми

Здрава и помалку зачинета, зготвена мешавина од рен, мед и лимон го забрзува метаболизмот, што доведува до ослободување на маснотии и вишок вода од телото. Ако ја користите оваа мешавина во комбинација со умерена и здрава исхрана, тоа ќе помогне да се „стопат“ вишокот сантиметри во критичните области. Поради својот …

Повеќе »

(Рецепт) ВИТАМИНСКА БОМБА СО МЕД! Оваа комбинација ќе ви го зајакне ИМУНИТЕТОТ, а се прави од неколку СОСТОЈКИ!

Имунитет е способност на организмот да се брани од разни болести, вирусни, бактериски и габични инфекции, како и од сите штетни биолошки и хемиски супстанции. Соодветно на тоа, имунолошкиот систем е најважниот одбранбен систем што го имаме и без него би биле подложни на сите напаѓачи на нашето здравје и …

Повеќе »

(Рецепт) Ова е единствен народен лек признат од страна на докторите: исфрлува слуз од белите дробови, го олеснува дишењето, спречува јако кашлање!

Запишете го некаде овој рецепт за сузбивање на кашлицата, да не посака злото Кон крајот на летото и почетокот на есента може да биде страшно за луѓето кои се борат со алергии. Додајте го на тоа пушењето и загадувањето на воздухот и ќе имате бели дробови кои страдаат. Телото реагира …

Повеќе »

Медот би можел да стане алтернатива на антибиотиците со цел на ублажување на грип и настинки

Ново истражување од Оксфорд говори за тоа дека медот може да биде поефикасен од вообичаените лекови што ги користиме за ублажување на симптомите на настинка и грип, пишува Си-Ен-Ен. Медот може да биде побезбедна, поевтина и достапна алтернатива на антибиотиците, објаснуваат истражувачите од Универзитетот во Оксфорд. Тие ги охрабрија лекарите …

Повеќе »

(Рецепт) ТРАДИОНАЛНА МЕДИЦИНА – За само 10. дена ќе ги препородите крвните садови: Стар германски лек за чистење на крвните садови

Здравјето на крвните садови е од витално значење и постојат природни начини за нивно зајакнување и спречување на несакани исходи. За да ги исчистат крвните садови, луѓето прибегнуваат кон лекови. Но, лековите често знаат да доведат до оптоварување на работата на црниот дроб и бубрезите. За целосно да ги исчистите …

Повеќе »