Tag Archives: мед

КОНСУМИРАЈТЕ ГО НАУТРО – Овој пијалок ќе ви помогне да ги намалите мастите од стомакот

Отстранувањето на масните наслаги од стомакот може да биде многу напорно, па не е лошо да знаете неколку трикови со кои побрзо ќе ги отстраните масните наслаги, но и ќе го детоксирате телото и ќе го забрзате метаболизмот. Овој напиток за отстранување на масните наслаги стана тренд на социјалните мрежи …

Повеќе »

(ВИДЕО) РЕЦЕПТ ПО КОЈ ПОЛУДЕ ИНТЕРНЕТ: Измешајте ги овие 4. состојки и направете намаз каков што не сте пробале досега

Има повеќе од два милиони прегледи, а комбинацијата ветува Рецептот за едноставен намаз со фета сирење и лук ќе ве воодушеви. Ако сакате фета сирење, направете фантастичен намаз кој можете да го намачкате на топла домашна лепиња или леб. Лесно се прави, сите состојки соединете ги во блендер. Ароматичниот лук …

Повеќе »

Прочистете го телото и вратете ја енергијата: Зајакнете го имунитетот со МОЌЕН пијалок

Напиток кој ќе ви го зајакне имунитетот… За да го одржите вашето тело здраво и да му обезбедите доволно енергија за правилно функционирање секој ден, неопходно е да се ослободите од токсините и штетните материи кои се акумулираат. Најдобар начин да го направите ова е да додадете намирници кои овој …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) БАНАНА И МЕД: Комбинација која решава ТРИ проблеми

Мешавината од банана и мед многу успешно делува при болки во грлото, стомачни болки и кашлица Понекогаш не сакаме да пробаме природен лек затоа што често ни изгледа како нешто крајно невкусно. Мешавината од банана и мед, освен што ќе ви помогне при стомачни проблеми, кашлица и болки во грлото, …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) СЛАТКА ИСТАНБУЛСКА НОЌ: Колач кој ги освојува сите сетила и се подготвува многу лесно!

Совршена комбинација на вкусови… Состојки: – 125 гр маргарин – 4 лажици мед – 4 лажички шеќер – 100 гр чоколадо за готвење – 100 гр мелени бисквити – 100 гр мелени ореви – 200 гр пржен сусам Подготовка: Во тавче на умерена температура растопете ги маргаринот, медот, чоколадото и …

Повеќе »

Помага при ПУШАЧКА И ВИРУСНА КАШЛИЦА: Направете чај ОД ЧЕТИРИ СОСТОЈКИ и решете го проблемот што мачи многумина!

Ако се борите со кашлица бидејќи не можете да заспиете, обидете се да го консумирате овој чај кого го препорачува народната медицина. Пушачката кашлица е нешто со кое се среќаваат повеќето пушачи. Дури и кога ќе успеете да се откажете од пушењето, кашлањето е нешто што ќе остане присутно некое …

Повеќе »

МЕШАВИНАТА НА МЕД И ОВОЈ ЗАЧИН ГО ЗАЈАКНУВА ИМУНИТЕТОТ НА МАКСИМУМ: Ако го започнете денот со ова, нема да знаете за болест!

Нема подобар начин да го започнете денот Една од најпопуларните домашни мешавини, која особено се препорачува за зајакнување на имунитетот и како лек за кашлица, односно за болки во грлото, е медот со мелен пипер. Нутриционистите исто така потврдуваат колку е добра оваа мешавина. „Освен што го смирува грлото, помага …

Повеќе »

(Рецепт) Идеален борец против АЛЕРГИИ: Овој ЧАЈ од ДВЕ СОСТОЈКИ можете и сами да го подготвите!

Покрај тоа што ги елиминира алергиите, овој чај е добар за целиот организам. Во моментов е цветна сезона на амброзија, и секој што е алергичен на поленот на ова растение, знае колку симптомите можат да го спречат нормалното секојдневно функционирање. Ненадејното кивање, течење на носот, гребење во грлото и чешање …

Повеќе »

МЕДОТ во служба на убавината: Посветлете ја косата, омекнете ги усните, спречете акни

Покрај тоа што е многу здрав, медот може да придонесе и за подобар изглед. Медот одамна се смета за еден од најздравите природни производи за телото. Покрај тоа што е исклучително здрав, медот може да се користи и за нега на кожа и коса бидејќи делува како благ пилинг, содржи …

Повеќе »