Tag Archives: мед

(Рецепт) Што се’ лекува ЈАБОЛКОВИОТ ОЦЕТ? Две лажици пред спиење ќе направат чуда за вашиот организам!

Хипократ знаел за лековитите својства на јаболковиот оцет и го користел како лек пред 10.000 години. Јаболков оцет е еден вид оцет што се создава со ферментација на природен сок од јаболко. Се користи за готвење, но исто така е познат и како лек во природната медицина. Содржи многу минерали …

Повеќе »

Како да се јаде медот? Една од најздравите намирници на планетата!

Многу придобивки се наоѓаат во оваа намирница, и многу е тешко да се најде храна во природата што има толку корисни состојки како медот. Дури и мноштвото овошје и зеленчук, кои се богати со витамини, не може да се споредат со него. Неговите лековити својства се неверојатни, тој е одличен …

Повеќе »

Во вашата кујна се кријат вистински мали сојузници во борбата против разни вируси

Без разлика дали имате настинка или болка во стомакот, ако имате осип или расекотина, првата помош е во вашата кујна… Некои домашни лекови се само бапски приказни, но некои се покажаа ефективни во текот на генерациите. Мед Употреба за: Мали посекотини и изгореници, кашлица и воспалено грло Како делува: Повеќето …

Повеќе »

ПУТИН Е ЈАК КАКО КАРПА ПОРАДИ КЕФИР И МЕД: Откриено е што јаде рускиот претседател – обожува јагнешко, а јаде само едни слатки!

Рускиот лидер Владимир Путин многу внимава што јаде, па светските медиуми пишуваат дека ужива во руската исхрана и не се грижи премногу за меѓународните специјалитети. Анализата на исхраната кај првиот човек на Руската Федерација ја дала нутриционистката Јована Срејиќ Ферлуга. Руската исхрана се заснова на супи, чорби, варени јадења направени …

Повеќе »

Ова е НАЈЗДРАВИОТ ПРИРОДЕН ПРОИЗВОД а волку смеете да го внесете дневно

Медот од дамнина се смета за еден од најздравите природни производи за организмот, но не треба да се претерува, советуваат експертите. Ангела Лемонд, нутриционист за „Womens Health“, вели дека не е потребно да се претерува со конзумирањето на мед, бидејќи освен што е здрав за нашето тело, содржи и многу …

Повеќе »

Намирници што не можат да се расипат

Некои намирници немаат рок на траење, па случајно можете да го игнорирате датумот што е веројатно обележан на пакувањето. За разлика од млечните производи, зеленчукот и повеќето од храната што ја имаме во кујната, некои намирници можат само малку да го променат својот изглед и вкус, но не и да …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) РУСКИ еликсир кој ја чисти крвната слика

Намалениот хемоглобин и анемијата ќе го направат нашето тело лесна мета за вируси и инфекции. Крвната слика е првиот показател дека нешто не е во ред со здравјето на нашето тело Како резултат, лошата крвна слика, ниското ниво на хемоглобин и анемијата не му даваат на нашето тело доволно имунитет …

Повеќе »

Шест работи кои никако не би требале да ги правите ако пиете зелен чај

И покрај тоа што многу студии ги потврдија придобивките од пиењето зелен чај безброј пати, постојат одредени работи што треба да ги имате предвид ако сакате да го користите овој „магичен чај“ на најдобар можен начин. За почетници, се препорачува да консумираат две до три чаши зелен чај на ден …

Повеќе »

(Рецепт) Направете ДОМАШНА ИНФУЗИЈА: Една доза од овој МОЌЕН напиток е доволна да не се разболите!

Во гробниците на фараоните, ова растение била главната состојка во мешавината за балсамирање. Значи, дефинитивно е една од билките што секој треба да ја има во својата домашна аптека. Жалфијата е одлично средство за прочистување на крвта и исфрлање на слузта од телото. Го зајакнува крвниот систем, ја стимулира циркулацијата, …

Повеќе »