Tag Archives: маски

ЗАШТИТА – Што е поважно МАСКИ или ДИСТАНЦА? Ева кус и ЈАСЕН ОДГОВОР!

Маската не е доволна! Носењето маска е наједноставниот начин да се заштитите од ширење на вирусот на други лица. Сепак, неодамнешна студија покажала дека носењето маска самостојно, без да се обрне внимание на најважните мерки, е недоволна мерка на заштита. Резултатите од студијата неодамна беа објавени во списанието „Physics of …

Повеќе »

ЗА НЕНОСЕЊЕ МАСКА НА АЕРОДРОМ КАЗНА ОД 32.000 ЕВРА: Австралија донела драстични мерки во борбата против короната

Заклучувањето на границите на одредени држави ги оштети и нашите иселеници СЕКОЈ што не носи маска на аеродром во Западна Австралија ќе плати казна до 50.000 австралиски долари (32.000 евра), како дел од новите, драстични мерки за запирање на ширењето на мутираниот, многу заразен вид на вирус. Минатата недела премиерите …

Повеќе »

(Рецепти) Регенерира, отстранува неправилности, „симнува“ години: Ова се најдобрите маски за раце кои можете да ги направите дома!

Во зимската сезона, не смеете да заборавите на нега на кожата. Кога е ладно надвор, на нашата кожа и треба посебна хидратација – и ако скоро секогаш се сеќаваме на лицето, тогаш честопати забораваме на рацете. Со цел кожата на рацете да биде убава и негувана, ќе ви помогнат не …

Повеќе »

РЕЗУЛТАТИ ОД ИСТРАЖУВАЊЕ – Вистина за маските: Откриле колку всушност штитат АКО ДОБРО СЕ НОСАТ!

Уште едно истражување во кое се користеле искуствата на луѓето и тестови со механички кукли покажало дека маските ја намалуваат изложеноста на капките што можат да содржат вирус за околу 10.000 пати. Лабораториски експеримент во кој механички „манекенки“ ја тестирале ефикасноста на маските за лице во намалувањето на ширењето на …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАКВИ СЕ НЕЛУЃЕ ИМА: ВЛЕГОЛ ВО ПОЛН ЛИФТ, ЈА ИЗВАДИЛ МАСКАТА И НАПРАВИЛ НЕШТО СТРАШНО: Никој не може да верува дека постои ваков нечовек, а сите зборуваат за реакцијата на комшијата!

Од почетокот на пандемијата на корона вирус, сите експерти нагласуваат дека лифтот е една од најопасните простории каде можеме да се заразиме со опасниот вирус кој однесе многу животи ширум светот. Препорака на медицинските работници е во лифтот секогаш да се носат маски, и дека ако навистина мора да користите …

Повеќе »

СТАВ: Да ви се плукнам на „новото нормално“

Носам маска, држам дистанца, мијам раце, се натопувам во средства за дезинфекција, избегнувам гужви и затворени простори, избегнувам раширени раце, избегнувам луѓе што ги сакам. И’ само не ме убедувајте дека ова е „ново нормално“. Дојдов на работа со велосипед, повеќе не влегувам во автобус, тоа е една од годинешните …

Повеќе »

Дански научници: Маските не штитат доволно, но…

Неодамнешното истражување на дански научници наведува дека маските за лице обезбедуваат само умерена заштита од вирусот ковид 19, но дека резултатите од истражувањето не можат да се користат против широко распространетата употреба на маски за спречување на вирусот. Во студијата спроведена во април и мај, кога властите во Данска сè …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Словенците тестирале 150. маски и откриле кои воопшто не се делотворни!

НЕКОИ маски филтрираат само 19 проценти од честичките, а некои околу 82 проценти, открила студијата на словенечкиот институт „Јожеф Стефан“. Од почетокот на пандемијата, неговите експерти ја тестирале ефективноста на 150. заштитни маски и материјалите од кои се направени, и дошле до заклучок дека нивната ефикасност многу варира, пренесува СТА. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Лејди Гага наградена како „троен контејнер“: Говор за восхит и’ со порака!

Церемонијата на доделување на наградите MTV VMA се одржа синоќа во Америка – првата церемонија на доделување на наградите за време на пандемијата на коронавирусите, како што претходно изјави MTV, се одржа на Интернет. Поп-sвездата Лејди Гага беше најнаградуваната уметница на вечерта, а таа со себе понесе пет награди, вклучувајќи …

Повеќе »