Tag Archives: маски

Филипче: „Барам итно надлежните институции – МВР и надлежните инспекторати да спроведат истраги и да ги санкционираат овие собирања на недозволен начин!“

По бројните фотографии и видеа кои се појавија на социјалните медиуми за забавите кои се случуваат по дискотеките, а на кои младите не носат заштитни маски, на својот профил на Фејсбук се огласи и Венко Филипче. „Гледам фотографии на социјалните медиуми од журки и забави во повеќе градови без да …

Повеќе »

(ФОТО) Научник направил експеримент и покажал зошто е важно да се носи маска за лице

Иако носењето на маските не е задолжително на сите затворени простори, има предности да се носат. Многумина се скептични и не веруваат дека маските се ефикасна заштита од инфекција со вируси и бактерии, па научникот Рич Дејвис решил да покаже зошто се. „Што прави маска? Ги блокира респираторните капки што …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НАУЧЕН ЕКСПЕРИМЕНТ – Ако досега се двоумевте, еве како маските го запираат пренесувањето на корона вирусот!

Без маска, капките формирани за време на кашлањето може да надминат до три метри. Со помош на маската, тоа растојание е сведено на само неколку сантиметри, покажал научен експеримент Новата драматична визуелизација покажува точно зошто е добра идеја да се носи маска за да се спречи ширењето на новиот коронавирус. …

Повеќе »

(ФОТО) ИСТРАЖУВАЊЕ – НОСЕЊЕТО МАСКИ ЈА НАМАЛУВА СТАПКАТА НА СМРТНОСТ И ДО 100 ПАТИ: Ова се потези на азиските змеји на кои може да се угледа цел свет!

Кога коронавирусот започна да се рашири од Кина во други земји на крајот на јануари, се чинеше дека тие соседни земји ќе бидат особено тешко погодени. Една од тие земји, Тајланд, се чинеше особено ранлива – популарна дестинација за кинеските туристи, при што илјадници луѓе пристигнаа тој месец од Вухан, …

Повеќе »

САКАЛ ДА КУПИ 20 МАСКИ ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ А СЕГА Е БОГАТАШ: За само 4. месеци станал могул, а ова е неговата луда приказна!

Овидие Олеа не покажува, на кој било начин, дека станал могул за само 4 месеци, благодарение на заштитните маски. Ова е неговата приказна. Кон крајот на јануари, кога вирусот корона се пробил низ границите на Вухан, Олеа решил да купи маски за своите вработени. Живее во Хонг Конг, каде води …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимките го обиколуваат светот: Кинеските лекари ги симнуваат маските – коронавирусот е победен!

Последните две привремени болници во Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот во кинеската провинција Хубеи, беа затворени во вторникот. Ова значеше затворање на сите 16. привремени болници за пациенти со коронавирус во тој град. Вкупно 49. пациенти ја напуштија привремената болница во вторникот околу 15.30 часот. На социјалните медиуми се …

Повеќе »

(ФОТО) Светските ѕвезди и нивните деца ја одбележале Ноќта на вештиците

Ноќта на вештиците, во Америка, после Божик е втор најпопуларен празник, но се почесто се слави и во нашата земја, иако не ни е јасно зошто мора да се прифаќа се’ од надворкога ние си имаме наши празници, но… Тоа е ден кога е се дозволено и маските ја превземаат …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Струмички карневал:Дефиле на младост, убавина и добра енергија!

Како и секоја година така и оваа, Струмичкиот карневал помина во одлична, безбедна и карневалска атмосфера. На карневалот присуствуваа претставници од многу познати карневали во светот кои уживаа во дефилето… Билјана и Кирил Ахтаров беа прогласени за крал и кралица на карневалот. А кога станува збор за маските…ги имаше секакви, …

Повеќе »