Пристигнува летото, ПОМОГНЕТЕ му на своето ЛИЦЕ! На овие 5. работи обрнете посебно внимание!

Со доаѓањето на потопло време, потребно е да се поправи негата на лицето.
За кожата на лицето треба да се грижите во текот на целата година, но со промената на годишните времиња, потребно е да се промени начинот на нега. Иако витаминот Д е здрав, прекумерната изложеност на сончеви зраци нема да го подобри производството на овој витамин, туку ќе предизвика други последици, кои можат да бидат опасни на долги патеки.
Во желбата што побрзо да потемните, се прават грешки што штетно влијаат на кожата. Покрај изгорениците што можат да се стекнат, поради прекумерна изложеност на зрачењето, отекуваат лицето и очните капаци, се појавуваат брчки, пеги и дамки.
Првиот чекор кога станува збор за нега на лицето во текот на летниот период е дефинитивно крем за тело или млеко со заштитен фактор.
Треба да се напомене дека не е доволно да се нанесе заштитата само еднаш на лицето, и да се мисли дека ова е крај на нега на лицето.


По некое време, нивото на заштитниот фактор драстично опаѓа, затоа е потребно да се нанесуваат заштитни креми на лицето неколку пати на ден, особено по напуштање на морето, базенор или после туширање.
Иако многумина сметаат дека е моден детал, капата е многу важна кога станува збор за нега на лицето, бидејќи за време на сончевите денови, работ на капата создава нежна сенка што дополнително ја штити нежната кожа на лицето.
Покрај заштитата што ја обезбедува, носењето капа отсекогаш било шармантно!
Третото нешто на што треба да се обрне внимание е редовниот пилинг на кожата, кој ќе ги отвори порите и ќе ги отстрани вишокот маснотии што се интензивираат за време на топлината.Исто така, мртвите клетки на кожата што се таложат на површината на лицето ја прават кожата да изгледа груба и уморна, а тенот нерамен, а лицето во оваа состојба нема да потемни рамномерно поради изложување на сонце.
Покрај изедначен тен, редовниот пилинг ја намалува можноста од појава на црни точки и акни.
Пожелно е секогаш да се користат домашни состојки за пилинг, како што се кафе, јогурт, сода бикарбона, палента по што кожата ќе изгледа подмладена и посјајна.
Конзумирањето на цитруси во текот на летото е исто така многу пожелно поради витаминот Ц, кој лимонот, портокалот и грејпфрутот го имаат во големи количини. Покрај агрумите, доматите, пиперките и зелениот зеленчук се исто така богати со витамин Ц.


Овој витамин го одржува здравјето на колагенот во организмот, кој е вистински врзивно средство за кожата, бидејќи го зачувува здравјето и нејзината цврстина.
Последната, но не помалку важна ставка е хидратацијата на лицето со природни маски. По сончањето кожата се измачува, иако не се забележува на прв поглед, па таа ќе ужива во опоравување со природна маска.
Состојките на маската треба да се оладат, регенерираат и хидрираат. Комбинациите можат да бидат многубројни и зависат од намирниците што ги имате во фрижидерот, како и од типот на кожата.
На пример, јогурт, краставица, домат ќе биде многу пријатен за лице кое било изложено на сонце.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПОВЕЌЕ ОД 2.600 ИСПИТАНИЦИ – Истражувањето открило психолошка особина кај луѓето која е поврзана со неверство

Неверството е една од главните причини зошто луѓето ги прекинуваат врските. Но, она што е …