Tag Archives: лето

Тие ќе имаат бурно лето: Лавовите ќе газат се пред себе, а кого го чека незаборавна љубов?

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Ѕвездите беа навистина вредни и ова лето подготвија бројни предизвици за поединечни членови на Зодијакот Летото носи бројни предизвици за поединечни хороскопски знаци. Кога ситуацијата ќе „заглави“ на небото, …

Повеќе »

Од утре не очекува промена на времето

Високите температури, иако се типични за овој период од годината, воопшто не без привлечни а за многумина и многу тешки….Но, добра вест е дека од УХМР најавуваат промена на времето. Денес ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно …

Повеќе »

УХМР најавува ТОПОЛ БРАН

Под влијание на топол бран од утре следува период на многу топло време со високи температури кои ќе бидат над просекот и на целата територија ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. И во Скопското подрачје дневната температура ќе биде околу 40 степени, најавуваат од УХМР.Денеска е …

Повеќе »

Следува период на многу топло време – температури и до 40. степени!

Следува период на топло време со дневни температури кои насекаде ќе бидат над 30 степени. Утре во попладневните и вечерните часови ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Во среда ќе настапи преодно стабилизирање, а во четврток и петок на повеќе места повторно ќе биде нестабилно …

Повеќе »

Користете медицинска заштита од сонце со минерални филтри кои ги одбиваат штетните УВ зраци!

Сонцето го подобрува нашето расположение, ја подобрува циркулацијата, метаболизмот на нашето тело, продукцијата на витаминот Д, ги поттикнува и одбранбените механизми на нашата кожа, но истовремено мора и да се заштитиме од него, посебно при предолга изложеност, а особено децата. Нанесувањето на квалитетна крема за заштита од сонце е клучно …

Повеќе »

(ФОТО) „Must have” парчиња ова лето: Се вклопуваат во секоја комбинација, а се во плакарите на сите трендсетерки и инфлуенсерки

Се ближи летото и времето за одмор – ви носиме листа на парчиња кои мора да се најдат во вашите куфери Актуелните трендови доаѓаат и си одат – некои парчиња носиме неколку пати и тие веќе стануваат старомодни, додека други стануваат безвременски класици. Кога се пакуваме за на море или …

Повеќе »

Топлите чаеви ладат поефикасно од сладолед: Експертите објаснуваат зошто!

Во периодот на високи температури веројатно сте во искушение да посегнете по ладен пијалок, но дали сте размислувале за чај? Изненадувачки, но топлите пијалоци како што се чаевите можат да бидат поефикасни. Студијата од 2012 година, спроведена од истражувачи од Универзитетот во Отава, го истражувала ефектот на пиење топли пијалоци …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сергеј Четковиќ ја промовира својата нова песна: „Оние кои пателе за љубов ќе се пронајдат“

Во пресрет на престојното лето, миленикот на женската публика пејачот Сергеј Четковиќ одлучи да ги израдува своите фанови со нова песна, односно втор сингл од седмиот студиски албум „Кофер“, кој се очекува да излезе на есен. По истоимената водечка нумера од албумот кој ја објави минатата година, со нешто поинаков …

Повеќе »

Какво време да очекуваме во наредните пет дена

Се чини дека, барем според најавата од УХМР, летото полека не напушта… За денес (среда) се предвидува сончево со умерена облачност, околу пладне и рано попладне претежно во северените делови облачноста ќе се зголеми и ќе има појава на краткотраен пороен дожд. Ќе дува умерен, а вдолж Поварадарието повремено засилен …

Повеќе »