Tag Archives: лето

(ФОТО) „Must have” парчиња ова лето: Се вклопуваат во секоја комбинација, а се во плакарите на сите трендсетерки и инфлуенсерки

Се ближи летото и времето за одмор – ви носиме листа на парчиња кои мора да се најдат во вашите куфери Актуелните трендови доаѓаат и си одат – некои парчиња носиме неколку пати и тие веќе стануваат старомодни, додека други стануваат безвременски класици. Кога се пакуваме за на море или …

Повеќе »

Топлите чаеви ладат поефикасно од сладолед: Експертите објаснуваат зошто!

Во периодот на високи температури веројатно сте во искушение да посегнете по ладен пијалок, но дали сте размислувале за чај? Изненадувачки, но топлите пијалоци како што се чаевите можат да бидат поефикасни. Студијата од 2012 година, спроведена од истражувачи од Универзитетот во Отава, го истражувала ефектот на пиење топли пијалоци …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сергеј Четковиќ ја промовира својата нова песна: „Оние кои пателе за љубов ќе се пронајдат“

Во пресрет на престојното лето, миленикот на женската публика пејачот Сергеј Четковиќ одлучи да ги израдува своите фанови со нова песна, односно втор сингл од седмиот студиски албум „Кофер“, кој се очекува да излезе на есен. По истоимената водечка нумера од албумот кој ја објави минатата година, со нешто поинаков …

Повеќе »

Ним летото ќе им донесе БОГАТСТВО: Овие хороскопски знаци ги очекува ОГРОМЕН ПРИЛИВ на пари, но и големи шанси

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Во текот на летото 2022. година, поволната положба на планетата ќе им донесе финансиска среќа на многумина, а во продолжение прочитајте за кои хороскопските знаци станува збор. Тоа не …

Повеќе »

КОНЕЧНО ЌЕ УЖИВАТЕ ВО ПЛОДОВИТЕ ОД РАБОТАТА: Овие 4. ЗНАЦИ не мора да се грижат за ПАРИ ова лето!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Дознајте дали вашиот знак е меѓу оние кои ќе имаат пари ова лето. Некои знаци од Зодијакот ќе ја подобрат финансиската состојба во текот на летото 2022. година, но …

Повеќе »

Грција ги укинува сите мерки: Дозволено влегување и на невакцинирани лица, и тоа без брз тест

Грција ќе ги укине сите мерки до септември, со што сите невакцинирани ќе можат да влезат во земјава без негативен брз тест. Тестот повторно ќе биде воведен во септември, пишува грчкиот портал Enimerotiko. Од Делфи, каде што се одржува 7. Економски форум, министерот за здравство Танос Плеврис најавил дека укинувањето …

Повеќе »

Какво време да очекуваме во наредните пет дена

Се чини дека, барем според најавата од УХМР, летото полека не напушта… За денес (среда) се предвидува сончево со умерена облачност, околу пладне и рано попладне претежно во северените делови облачноста ќе се зголеми и ќе има појава на краткотраен пороен дожд. Ќе дува умерен, а вдолж Поварадарието повремено засилен …

Повеќе »

Какви температури да очекуваме во наредните пет дена?

Денес и утре времето ќе биде претежно сончево и многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. Со прогнозираните температурни вредности ќе биде активирана жолта, а во југоисточните подрачја, каде максималните температури повторно ќе надминат 40 степени, портокалова фаза за опасност од високи температури, најавуваат од УХМР. Денес …

Повеќе »

Топ 10. намирници за хидратација во летните жештини

Првото нешто на што помислувате во топлите летни денови е чаша ладна вода. И не без причина – водата е најдобриот начин да ја задоволите жедта. Но, дали знаевте дека можете да го снабдите вашето тело со вода со помош на некоја намирница? Многу овошја и зеленчуци се идеални за …

Повеќе »