Tag Archives: лето

Ова ни е на сите НЕОПХОДНО: Пет намирници кои го ладат телото за време на ЖЕШКИТЕ ДЕНОВИ!

Жешките летни денови бараат посебна грижа, па кога станува збор за исхраната … Ладењето во текот на жешките летни месеци може да биде исклучително стресно, особено ако нашата исхрана е целосно неприлагодена на времето. За овие жешки денови кои со денови доминираат во нашите животи, потребно е да го оладите …

Повеќе »

Ѕвездите велат дека овие хороскопски знаци ќе пронајдат љубов во текот на летото

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Јарецот треба да внимава да не ја изгуби љубовта на својот живот. Овен Ѕвездите се на ваша страна и ќе го добиете она по што ви копнее срцето. Нема …

Повеќе »

(ФОТО) Сепак нови и построги мерки во Грција!

Поради наглиот скок на бројот на заразени, Грција повторно воведува некои мерки, кои стапуваат на сила денес, а важат и за туристите. Грчките власти во вторникот објавија повторно воведување на некои ограничувања, откако туристичката сезона влезе со голема брзина и кафулињата и клубовите повторно се наполнија. Властите го поврзуваат алармантното …

Повеќе »

Топло, жешко…Какви температури не очекуваат во наредните 5. дена?

Како да сме среде лето – топло, жешко, а најжешките денови уште не започнале…Еве што најавува УХМР за наредните 5. дена: Денес (четврток) ќе биде сончево и многу топло, во источните делови со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен, на југоистокот од југоисточен правец. Максималната температура …

Повеќе »

Овие 4. знаци на Зодијакот ова лето ќе ја најдат вистинската љубов!

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Дали сте на списокот на знаци кои ќе уживаат во романтична бајка ова лето? Венера влезе во знакот на Лав на 27. јуни, што значи дека ќе биде храбра …

Повеќе »

Звучи невозможно, но е вистина: ЖЕШКИОТ ЧАЈ во текот на летото лади подобро од СЛАДОЛЕД

Топол чај не треба да се пие само во текот на зимата. Топлината е полесно да ја поднесете ако се „оладите“ со чаша ледена вода или некој друг пијалок. Сепак, ќе постигнете многу поголем ефект на ладење ако испиете шолја топол чај наместо ладна лимонада или сладолед. Науката има објаснување …

Повеќе »

ПЕТ ПРИЧИНИ поради кои ТИКВИЧКИТЕ мора да бидат на вашата чинија ова лето!

Тиквичките се најблагодарната летна храна со бројни лековити својства Тиквичките се едни од најблагодарните летни намирници бидејќи можат да се подготват на многу начини, хранливи се и полни со минерали и витамини. Тие се одличен извор на манган и витамин Ц, потоа магнезиум, витамин А, калиум, влакна, фолна киселина, фосфор, …

Повеќе »

Како и што да јадеме за време на топлиот бран?

Губење на апетит и слаб сон се јавуваат за време на топлото време. Покрај вообичаените мерки за заштита од високи температури, потребно е да се преземат уште некои мерки, односно исхраната да се прилагоди кон временските услови. Нутриционистот Кери Торенс за BBC Good Food дала неколку важни совети. Колку вода …

Повеќе »

Какво време најавува УХМР во наредните 5. дена

Дождот и грмежите сите не изненадија, особено што нис е случуваат во јуни, а еве каква прогноза најави УХМР за наредните 5. дена. Денес (петок, 11.јуни) претпладне ќе биде променливо облачно, од пладневните часови и попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално …

Повеќе »