Tag Archives: кожа

ЧЕТИРИ ВИТАМИНИ кои најмногу влијаат на кожата: За здрав и младешки изглед

Покрај надворешните фактори, на кожата влијае и внесувањето на одредени витамини Витаминот Д е еден од најдобрите витамини за кожата, заедно со витамините Ц, Е и К. Внесувањето доволно витамини може да помогне вашата кожа да изгледа здраво и младо. Витамин Д Витаминот Д најчесто се создава кога кожата ја …

Повеќе »

Ги чисти крвните садови, добра е за срцето и е полна со витамини: Ова се сите придобивки од ротквицата

Ротквиците се коренест зеленчук кој обично се служи како прилог со зелена салата, или се јаде самостојно. Но, овие пролетни топчиња со горчлив вкус и црвена боја се всушност одлични за нашето здравје, тврдат диететичарите. Според WebMD, ротквиците се одличен извор на антиоксиданси, витамин Ц и други хранливи вредности кои …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЧУДО ОД БЕБЕ – МОМЧЕ РОДЕНО СО КОЖА НА ПЕТГОДИШНИК, АКУШЕРКИТЕ И РОДИТЕЛИТЕ СЕ ШОКИРАЛЕ: Го проучувале како мистерија, вака изгледа денес!

Кога Том Тенант се родил во 1993 година во Австралија, никој не знаел колку посебно ќе биде бебето. Всушност, тој е медицинска мистерија. Тој дошол на светот со доволно кожа за да го покрие телото на петгодишно дете, а лекарите никогаш не виделе нешто слично. А особено биле шокирани родителите. …

Повеќе »

ИМА НУТРИТИВНИ СОСТОЈКИ – Кокосовото масло е одличен сојузник за нега на лицето и телото, еве како можете да го користите

Поради своите хранливи состојки, кокосовото масло стана многу популарно во исхраната во последната деценија, а се’ почесто се користи и во козметичките препарати. Еве некои од причините зошто ова масло треба да стане ваш сојузник во негата на лицето и телото. Може да ја хидрира сувата кожа Состојките од кокосовото …

Повеќе »

Витамин кој ни помага да ја претвориме храната во енергија, а се почесто се наоѓа во производите за нега на коса и кожа

Витаминот Б5, наречен и пантотенска киселина, е еден од најважните витамини за човечкиот животВитаминот Б5 е од суштинско значење за создавање на крвни зрнца и ви помага да ја претворите храната што ја јадете во енергија. Тој е еден од осумте витамини на Б комплексот. Сите Б витамини ви помагаат …

Повеќе »

Ги чува репродуктивното здравје, очите и кожата: Намирници полни со витамин А мора да има во вашата чинија

Витаминот А е суштинска хранлива материја која го поддржува здравјето на кожата, очите и репродуктивното здравје, како и имунолошката функција. Преформираниот витамин А, или ретиноиди, се наоѓа во производите од животинско потекло како што се месото и млечните производи. Провитаминот А или каротеноидите се наоѓаат и во растителните производи како …

Повеќе »

(ВИДЕО) Симона Живковска, актерката од „Црната вдовица”, дојде во Скопје:„Во Лондон најмногу ми фали симит погача“

Македонската актерка Симона Живковска (28) пред три години глумеше во „Црната вдовица” со Скарлет Јохансон и во филмот зборува на мајчиниот македонски јазик. Тогаш преку ноќ, медиумите почнаа да пишуваат за девојката со македонско-карипско потекло, која е родена во Скопје, а повеќе од дваесет години живее во Лондон. „Последен пат …

Повеќе »

Ги чуваат срцето, кожата и коските, го намалуваат крвниот притисок и имаат помалку од 50. калории

Доколку сакате да ослабете, наполнете го фрижидерот со следните нискокалорични намирници кои содржат многу витамини и минерали. „Важно е да се напомене дека нискокалоричната храна не значи дека храната има помалку хранливи материи“, изјавила нутриционистот Тифани Ма за Livestrong. Храната на списокот што ќе ви ја претставиме има помалку од …

Повеќе »

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВАШИОТ ОРГАНИЗАМ АКО СЕКОЕ УТРО ЈАДЕТЕ ДИЊА: Овие промени ќе ги забележите, не фрлајте ги ниту семките бидејќи и тие помагаат

ЕВА ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВАШИОТ ОРГАНИЗАМ АКО СЕКОЕ УТРО ЈАДЕТЕ ДИЊА: Овие промени ќе ги забележите, не фрлајте ги ниту семките бидејќи и тие помагаатДињата е едногодишно растение, кое припаѓа на семејството Cucurbitaceae и затоа се смета за зеленчук.Се нарекува и мелон, дина, пекун, пипин и пепун. Сепак, многумина …

Повеќе »