Tag Archives: кожа

Ги чува репродуктивното здравје, очите и кожата: Намирници полни со витамин А мора да има во вашата чинија

Витаминот А е суштинска хранлива материја која го поддржува здравјето на кожата, очите и репродуктивното здравје, како и имунолошката функција. Преформираниот витамин А, или ретиноиди, се наоѓа во производите од животинско потекло како што се месото и млечните производи. Провитаминот А или каротеноидите се наоѓаат и во растителните производи како …

Повеќе »

(ВИДЕО) Симона Живковска, актерката од „Црната вдовица”, дојде во Скопје:„Во Лондон најмногу ми фали симит погача“

Македонската актерка Симона Живковска (28) пред три години глумеше во „Црната вдовица” со Скарлет Јохансон и во филмот зборува на мајчиниот македонски јазик. Тогаш преку ноќ, медиумите почнаа да пишуваат за девојката со македонско-карипско потекло, која е родена во Скопје, а повеќе од дваесет години живее во Лондон. „Последен пат …

Повеќе »

Ги чуваат срцето, кожата и коските, го намалуваат крвниот притисок и имаат помалку од 50. калории

Доколку сакате да ослабете, наполнете го фрижидерот со следните нискокалорични намирници кои содржат многу витамини и минерали. „Важно е да се напомене дека нискокалоричната храна не значи дека храната има помалку хранливи материи“, изјавила нутриционистот Тифани Ма за Livestrong. Храната на списокот што ќе ви ја претставиме има помалку од …

Повеќе »

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВАШИОТ ОРГАНИЗАМ АКО СЕКОЕ УТРО ЈАДЕТЕ ДИЊА: Овие промени ќе ги забележите, не фрлајте ги ниту семките бидејќи и тие помагаат

ЕВА ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВАШИОТ ОРГАНИЗАМ АКО СЕКОЕ УТРО ЈАДЕТЕ ДИЊА: Овие промени ќе ги забележите, не фрлајте ги ниту семките бидејќи и тие помагаатДињата е едногодишно растение, кое припаѓа на семејството Cucurbitaceae и затоа се смета за зеленчук.Се нарекува и мелон, дина, пекун, пипин и пепун. Сепак, многумина …

Повеќе »

(Рецепт) Зошто чајот од куркума треба да го вметнете во исхраната: Го штити црниот дроб, одличен е за имунитетот и кожата

Куркумата веќе долго време се користи во азиската кујна и медицина, но сè повеќе го наоѓа патот до европските и другите кујни и полиците за зачини. Ова растение е најдобро познато како зачин за многу јадења, но е многу повеќе од тоа. Не само што додава интересна арома каде и …

Повеќе »

Говедски колаген за обнова на зглобовите и еластична кожа?

Колагенот е најзастапениот протеин во човековото тело. Но, за жал постојат многу фактори што влијаат на неговото намалување, кое почнува веќе по 20тата година. Стареењето и стресот се главните фактори, но тука се повеќе други како: хормонални промени, алкохол, недоволен сон, пречесто изложување на UV зраци, дехидрација. Треба да знаеме …

Повеќе »

ЕДНОСТАВНО И ЗДРАВО – Осум импресивни придобивки од пиењето сок од морков! Го подобрува здравјето на речиси сите органи во вашето тело!

Сокот од морков дава неверојатни здравствени придобивки,  евтин е и лесен за правење… Не само што обезбедува калиум и витамин Ц, туку е и многу богат со провитамин А. Се верува дека пиењето сок од морков го зајакнува имунитетот и го подобрува здравјето на очите и кожата, меѓу другите придобивки. …

Повеќе »

Како стресот директно влијае на вашиот изглед и на вашето лице? Можете да „остарите“ преку ноќ

Светот во кој живееме се чини дека е полн со неизбежни стресови. Роковите изгледаат бескрајни, превозот никогаш не пристигнува на време, проблемите на работа, проблемите со семејството, а алиштата не се собираат сами – и тоа е само утринска рутина. Стресот е неизбежен. Тоа не само што ве вознемирува, туку …

Повеќе »

Обичен пијалок спречува камења во бубрезите и е добар извор на витамин Ц

Веројатно сте слушнале дека водата со лимон е исклучително популарна денес. Овој додаток на водата и додава вкус, но дали е и поздрава? Малку научни истражувања се направени конкретно за вода со лимон, но постојат истражувања за придобивките од лимонот и водата одделно. Еве како вашето тело може да има …

Повеќе »