ТУКА населението е речиси ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНО, а тие повторно воведуваат ОГРАНИЧУВАЊА кои би можеле да траат дури 15 години?

Главниот епидемиолог на Исланд, Торолфур Гуднасон, рекол дека не може да исклучи дека неодамна воведените ограничувања поради ковид, може да траат до 15 години.
И’ тоа покрај фактот дека огромното мнозинство од возрасната популација на Исланд е вакцинирано.
„Може да се случи, никој не знае што носи иднината. Ние тоа го велевме цело време, дека нема предвидливост во ова”, рекол тој за весникот Morgunbladid.
Торолфур Гуднасон нагласил дека епидемијата на ковид 19 нема да престане во оваа земја додека не запре низ целиот свет. Тој, исто така, признал дека заштитата на вакцината од инфекцијата е помала, тврдејќи дека одбраната од сериозни болести се уште се проценува на 90. проценти.

Земјата што ја победи короната
На 26. јуни, исландските власти одлучија да ги отстранат сите ограничувања, што ги натера медиумите ширум светот да ја прогласат за земја што го победила вирусот корона.
Во тоа време, неколку недели не беше регистриран случај на ковида 19, а од декември минатата година, нема смртни случаи. Во исто време, огромното мнозинство од возрасната популација на Исланд беше вакцинирано, а уделот на вакцинирани лица над 50 -годишна возраст беше близу сто проценти.


Заболени од делта соја
Сепак, Исланд оттогаш забележа брз пораст од делта сојот, со голем процент на нови инфекции меѓу потполно вакцинираните. Оваа недела, ширењето на инфекцијата достигна највисоко ниво досега, со 131 случај дневно.
Новиот бран инфекции ги принуди исландските власти повторно да воведат ограничувања, како што е употребата на маски во затворени простории.
Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) го опиша Исланд како „портокалов“ во најновиот извештај за глобалната епидемиолошка состојба.
Претходно оваа недела, Morgunbladid објави дека Исланд може да се класифицира како „црвен“ во однос на неодамнешното зголемување на стапката на инциденца на ковид 19, која оваа недела надмина 200. случаи на 100.000 луѓе.
Досега, во Исланд, земја со околу 330.000 жители се забележани 7.676 случаи на инфекција и 30 смртни случаи.

Фото: Принтскрин/Youtube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Откриени нови детали од истрагата за смртта на актерот Метју Пери: На позната личност и биле одземени мобилниот телефон и лаптопот

Актерот Метју Пери, славниот Чендлер од хит серијата „Пријатели“ беше пронајден мртов во својот дом …