Tag Archives: маски

Астролог открива каква ќе ни биде 2021. година: Маските ќе ги носиме до април 2022.!?

Конфликтот меѓу старото и новото ќе ја одбележи 2021 година на глобално ниво – и ништо нема да ги запре времето и промените што ги носи Уран. На лично ниво, силна промена на енергијата особено ќе ја почувствуваат родените во знакот на Бик, а потоа ќе бидат погодени Овен, Лав, …

Повеќе »

ЗАШТИТА – Што е поважно МАСКИ или ДИСТАНЦА? Ева кус и ЈАСЕН ОДГОВОР!

Маската не е доволна! Носењето маска е наједноставниот начин да се заштитите од ширење на вирусот на други лица. Сепак, неодамнешна студија покажала дека носењето маска самостојно, без да се обрне внимание на најважните мерки, е недоволна мерка на заштита. Резултатите од студијата неодамна беа објавени во списанието „Physics of …

Повеќе »

ЗА НЕНОСЕЊЕ МАСКА НА АЕРОДРОМ КАЗНА ОД 32.000 ЕВРА: Австралија донела драстични мерки во борбата против короната

Заклучувањето на границите на одредени држави ги оштети и нашите иселеници СЕКОЈ што не носи маска на аеродром во Западна Австралија ќе плати казна до 50.000 австралиски долари (32.000 евра), како дел од новите, драстични мерки за запирање на ширењето на мутираниот, многу заразен вид на вирус. Минатата недела премиерите …

Повеќе »

(Рецепти) Регенерира, отстранува неправилности, „симнува“ години: Ова се најдобрите маски за раце кои можете да ги направите дома!

Во зимската сезона, не смеете да заборавите на нега на кожата. Кога е ладно надвор, на нашата кожа и треба посебна хидратација – и ако скоро секогаш се сеќаваме на лицето, тогаш честопати забораваме на рацете. Со цел кожата на рацете да биде убава и негувана, ќе ви помогнат не …

Повеќе »

СТАВ: Да ви се плукнам на „новото нормално“

Носам маска, држам дистанца, мијам раце, се натопувам во средства за дезинфекција, избегнувам гужви и затворени простори, избегнувам раширени раце, избегнувам луѓе што ги сакам. И’ само не ме убедувајте дека ова е „ново нормално“. Дојдов на работа со велосипед, повеќе не влегувам во автобус, тоа е една од годинешните …

Повеќе »

Дански научници: Маските не штитат доволно, но…

Неодамнешното истражување на дански научници наведува дека маските за лице обезбедуваат само умерена заштита од вирусот ковид 19, но дека резултатите од истражувањето не можат да се користат против широко распространетата употреба на маски за спречување на вирусот. Во студијата спроведена во април и мај, кога властите во Данска сè …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Словенците тестирале 150. маски и откриле кои воопшто не се делотворни!

НЕКОИ маски филтрираат само 19 проценти од честичките, а некои околу 82 проценти, открила студијата на словенечкиот институт „Јожеф Стефан“. Од почетокот на пандемијата, неговите експерти ја тестирале ефективноста на 150. заштитни маски и материјалите од кои се направени, и дошле до заклучок дека нивната ефикасност многу варира, пренесува СТА. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нападнала жена бидејќи не носела маска во автобус: Возачот се посрамотил со една реченица!

Возачот на автобусот морал да го запре возилото и да интервенира откако група патници почнале да се расправаат затоа што младата девојка не носела заштитна маска. Видеото е снимено во Ливерпул и предизвикало бројни реакции на социјалните мрежи. Неколку луѓе почнале да ја критикуваат младата жена без маска, а меѓу …

Повеќе »

БИДЕТЕ ОДГОВОРНИ, НОСЕТЕ МАСКИ, ДРЖЕТЕ РАСТОЈАНИЕ: Еве зошто е ТОА добро за корона вирусот!

До скоро бевме ПРЕПЛАВЕНИ со информативни спотови за заштита од корона вирусот… ОДГОВОРНИТЕ ТВ куќи (од регионот) не отстапуваат од титловите со кои предупредуваат за одговорноста, која секој од нас ја има, за пренесување на Ковид-19 и тоа со три зборови – Одговорност, заштита, растојание… И’, навистина, што ќе ни …

Повеќе »