Tag Archives: користење

Повеќенаменски корисен и НАДВОР ОД КУЈНА: 23 начини на кои можете да користите КОКОСОВО МАСЛО

Поради својот состав, кокосовото масло може да се користи на многу начиниВон готвењето, кокосовото масло може да се користи на повеќе начини за да ја подобрите вашата убавина или да ви помогне да го исчистите вашиот дом. Претставуваме 23 начини како да го користите кокосовото масло во вашиот дом. 1. …

Повеќе »

(ФОТО) На водителката автобус и ја откина раката, а по 22 операции и се случи чудо

Српската водителка Деа Ѓурѓевиќ пред четири години доживеа тешка сообраќајна несреќа кога автобус и ја откина раката. Имено, водителката имала мала сообраќајка со друг автомобил, но во моментот кога излегувала од својот автомобил за да разговара со другиот возач, на неа налетал автобус и и’ ја откинал раката. Лекарите со …

Повеќе »

САКАТЕ ДА ЗАШТЕДИТЕ? Што троши најмалку струја, електричен бокал, шпорет или микробранова печка? Ќе се изненадите од одговорот!

Изминативе години има бројни поскапувања на повеќето дневни потреби, но и даноци, што е дополнително оптоварување на буџетот на домаќинствата. Затоа, неопходно е рационално користење на ресурсите. Дали некогаш сте се запрашале кој кујнски апарат троши повеќе електрична енергија? Ако сакате да загреете малку вода и се прашувате како да …

Повеќе »

Моќно масло кое делува против вируси и спречува инфекции, никој не го користи затоа што не знае…

Ароматичното масло од чаевец се добива со седистилација од растението Melaleuca alternifolia кое расте во Австралија. Многумина ова масло го нарекуваат „прва помош во шише“ бидејќи одлично делува против бактерии, вируси и други штетни микроорганизми, а може да го зајакне и имунолошкиот систем. Маслото од чаевец може да помогне во …

Повеќе »

Внимание: Седум видови на овошје кои можат да бидат опасни за дијабетичарите

Овошјето се смета за една од најздравите закуски. Не само затоа што содржи многу витамини и влакна, туку и затоа што е нискокалорична. Но, одредени овошја, кои имаат повисок гликемиски индекс, можат да бидат опасни за дијабетичарите.Гликемискиот индекс е нумеричка скала што се користи за да се одреди колку брзо …

Повеќе »

Однесувања кои можат да предвидат дека бракот ќе заврши со развод: Два збора што никогаш не треба да ги користиме!

Некои однесувања јасно укажуваат на тоа дека односот меѓу двајца луѓе е несигурен Секој брак е приказна за себе. Успехот на емотивната врска ќе зависи од карактеристиките на луѓето и нивните меѓусебни делувања. Научникот Џон Готман, д-р, и неговата сопруга, клиничкиот психолог д-р Џули Готман, со децении го проучуваат однесувањето …

Повеќе »

ЗА 6 МЕСЕЦИ ПЕНЗИОНЕРИТЕ УПЛАТИЛЕ 900.000 ЕВРА ЗА ЧЛЕНАРИНА И 4,5 МИЛИОНИ ЗА ПОСМРТНИНА

„Пари“ анализира: Каде одат по 180 денари од речиси секој пензионер? Секој месец на пензионерите им се одбиваат по 150 денари за Солидарен фонд за посмртнина и по 30 денари за членарина. Со нивните пари, во првото полугодие од годинава Солидарниот фонд се наполнил со над 4,5 милиони евра, но во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРАВ СО ЧУДОТВОРНИ ЕФЕКТИ – ЧИНИ САМО 20 ДЕНАРИ И ПРАВИ ЧУДА ЗА ВАШЕТО ТЕЛО И КОЖА: Намирница што можете да ја користите на 11. начини

Сода бикарбона или натриум бикарбонат е евтина, лесно достапна и повеќенаменска, па сите овие карактеристики ја ставаат во категоријата производи без кои ниту едно домаќинство не може да замисли. Натриум бикарбонат, кој популарно се нарекува сода бикарбона, има многу широк спектар на примени: во готвење, перење, лекување, козметика… Може да …

Повеќе »

Алуминиумската фолија прави чуда: Од омекнување алишта до острење ножици – има МНОГУ НАМЕНИ!

Секое домаќинство ја има, но ретко кој знае за што може да се користи една алуминиумска фолија 1. Ги чисти тврдоглавите дамки и прави садовите да блескаат Ако откинете дел од алуминиумската фолија, а потоа ја стуткате и стутканата топка ја ставите во машина за миење садови, ќе ја забележите …

Повеќе »