(ВИДЕО) ПРАВ СО ЧУДОТВОРНИ ЕФЕКТИ – ЧИНИ САМО 20 ДЕНАРИ И ПРАВИ ЧУДА ЗА ВАШЕТО ТЕЛО И КОЖА: Намирница што можете да ја користите на 11. начини

Сода бикарбона или натриум бикарбонат е евтина, лесно достапна и повеќенаменска, па сите овие карактеристики ја ставаат во категоријата производи без кои ниту едно домаќинство не може да замисли.
Натриум бикарбонат, кој популарно се нарекува сода бикарбона, има многу широк спектар на примени: во готвење, перење, лекување, козметика… Може да го наречеме и прашок со чудесно дејство.
Достапен е во продавниците во пакувања кои чинат околу дваесет динари, додека во слободна примена – нема цена.

Еве за што се можете да користите сода бикарбона:


1. Каснувањето од комарец може да биде многу непријатно, но ќе се ослободите од болката ако на раната нанесете паста од вода и сода бикарбона.

2. Сода бикарбоната е добра и за лечење изгореници – ставете малку сода бикарбона на влажна крпа и нанесете ја на изгореницата.


3. Ќе ви помогне и да се ослободите од непријатниот мирис од чевлите: доволно е само да го посипете во внатрешноста на чевлите (или патиките).

4. За да добиете свеж здив, исплакнете го грлото со половина чаша вода и прстофат сода бикарбона.


This image has an empty alt attribute; its file name is soda-bikarbona-2.jpg

5. Исто така, корисна е и против силниот и непријатен мирис на потта. Натопете ја газата со вода и сода бикарбона и ставете ја под пазувите некое време. Непријатните мириси ќе исчезнат.

6. Се користи и во борбата против познатата габа candidа albicans (кандида) и во зависност од тоа каде ќе се најде со раствор од вода и сода бикарбона треба да се исплакне или да се пие. Обичните антигабични лекови не делуваат, бидејќи кандидата брзо мутира, за да се одбрани, дури почнува да се храни со лекот, кој имал намера да ја убие. За разлика од другите лекови, кандида не може да се прилагоди на сода бикарбона. За дејството на антигабичните лекови знаеле и старите Египќани, а во индиската литература се препорачуваат лекови со силни алкални својства, како сода бикарбона, за лекување на рак.

7. Секојдневното превентивно (и терапевтско) конзумирање на сода бикарбона е непроценлив придонес за одржување на целокупната виталност на телото и добро здравје.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ретроспективна изложба на Драган Верговски-Алпи

Денес, во Чифте Амам, со почеток во 20:00 часот, ќе биде отоворена ретроспективната изложба на …