Tag Archives: сода бикарбона

Ослободете се од пестицидите во овошјето и зеленчукот

Научниците тврдат дека сода бикарбоната е ефикасна во миењето пестициди од овошје. Американски научници тврдат дека состојката што домаќинките ја имаат во кујната – сода бикарбона, е ефикасна при плакнење пестициди од овошје. „Во Америка, количината на пестициди во јаболката е под постојана контрола“, вели Лили Хе, една од главните …

Повеќе »

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа има поширока намена, па затоа може да ви помогне при многу здравствени проблеми, доколку го користите правилно и редовно. Сода бикарбоната е еден од главните состојки во многу здравствени препарати, па затоа често се користи …

Повеќе »

(Рецепт) Како да ја исчистите главата на тушот за да блесне: Направете мешавина од две состојки кои сигурно ги имате дома!

Сода бикарбоната е разноврсна состојка во кујната. Има широка примена, а една од нив е чистење на бањата, поточно „рачката – главата“ на тушот. Главата за туширање често се занемарува при чистење. Сепак, студиите покажуваат дека многу бактерии можат да се акумулираат тука ако не ги чистиме редовно. Сода бикарбоната …

Повеќе »

Ефтини и ефикасни: Третмани со сода бикарбона за здрава кожа

Секој има сода бикарбона дома, и тоа е една од најкорисните и најевтините состојки што можете да ги користите за нега на кожата. Миење на лице Еден начин да се користи сода бикарбона за нега на кожата е да се користи за миење на лицето. Комбинирајте две лажички сода бикарбона …

Повеќе »

(Рецепти) Чудотворни дејства на сода бикарбоната: Помогнува кај здравствени проблеми а ги решава и овие тегоби

Сода бикарбоната навистина може да биде чудесна, и не само кога станува збор за храната… Навикнати сме да ја ставаме кога сакаме, на пример, малку тестото да нарасне, но нејзината употреба е многу поширока. Исто така, може да ви помогне при многу здравствени проблеми, доколку ја користите правилно и редовно. …

Повеќе »

(Рецепт) ЕДНОСТАВНО И ЕВТИНО – Вашите стапала ќе бидат како на бебе: Домашен пилинг од сода бикарбона!

Она што секоја жена го сака е нејзините нозе да изгледаат негувано и привлечно. Ова значи дека кожата мора да биде хидрирана и мека, но пред тоа дефинитивно треба да се ослободите од сите тие наслаги на мртви клетки на кожата, како и проблеми со груби петици, кои навистина не …

Повеќе »

(Рецепт) Рицинусовото масло и сода бикарбона: Лекуваат катаракта, отстрануваат папиломи и брадавици, ја подмладуваат кожата!

Постојат дури 18. здравствени потешкотии кои рицинусовото масло и сода бикарбоната успешно ги решаваат… Алергиски осип  Измешајте 3 супени лажици сода бикарбона и 1 лажица рицинусово масло и со оваа маснотија намачкајте го телото неколку минути пред туширање. Исплакнете го телото под топол туш. Алергискиот осип ќе исчезне.   Габички …

Повеќе »

ОДЛИЧНИ ДОМАШНИ ТРИКОВИ – Пешкирите лошо ви мирисаат и’ после перење: Овие трикови ќе ја вратат свежината и мекоста на вашите алишта!

Ако некогаш сте извадиле чиста пешкир од плакарот и сте се избришале откако ќе се истуширате, а во исто време сфаќате дека пешкирот има многу непријатен мирис, јасно ви е колку е тоа иритирачки. Иако можеби се чини дека се правите како што треба, кога станува збор за перење пешкири, …

Повеќе »

Сода бикарбоната е добра за вашата коса, кожа и тело

Сода бикарбона често се користи во печивата. Без неа, многу печива и колачиња не би биле меки и воздушни. Со сода бикарбона, можете да направите многу работи како чистење, а може да направи чуда и а вашата коса, кожа и тело. Сода бикарбона е исто така одлична алатка за орална …

Повеќе »