Tag Archives: сода бикарбона

АЛИШТАТА ДА ВИ БИДАТ КАКО НОВИ: Сода бикарбона и уште една тајна состојка ги отстрануваат сите дамки

Нема да мора да трошите пари на скапи средства! Сода бикарбоната ги отстранува дамките и ги избелува алиштата, а има и трик состојка. И покрај мноштвото купени средства за отстранување на разни видови дамки, многу домаќинки претпочитаат да се одлучат за докажани, домашни рецепти на нашите баби. Еден од нив …

Повеќе »

Отстранете го МИРИСОТ НА ЧАД ОД ТУТУН ОД ДОМОТ: Три корисни трикови за кои не е потребна употреба на хемикалии

Неутрализирајте го мирисот природно Ви откриваме неколку одлични трикови како брзо и лесно да се ослободите од мирисот на чад од тутун. Сода бикарбона Содата ставете ја во сад, кој потоа ќе го ставите во просторот за пушење. Можете исто така да посипете сода бикарбона на подот и да ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – ИСТУРИЛА СОДА БИКАРБОНА ПО ДУШЕКОТ И ИЗЛЕГЛА ОД СОБАТА: Кога се вратила по ПОЛОВИНА ЧАС, не можела да им верува на очите!

Спиењето и излежувањето на многу луѓе им е омилен дел од денот, а ретко кој човек не поминува барем половина час на ден лежејќи. Некои луѓе сакаат да гледаат филмови во кревет со нивните омилени грицки, а поради сето горенаведено, креветот на многумина им е омилено парче мебел. Затоа, одржувањето …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРАВ СО ЧУДОТВОРНИ ЕФЕКТИ – ЧИНИ САМО 20 ДЕНАРИ И ПРАВИ ЧУДА ЗА ВАШЕТО ТЕЛО И КОЖА: Намирница што можете да ја користите на 11. начини

Сода бикарбона или натриум бикарбонат е евтина, лесно достапна и повеќенаменска, па сите овие карактеристики ја ставаат во категоријата производи без кои ниту едно домаќинство не може да замисли. Натриум бикарбонат, кој популарно се нарекува сода бикарбона, има многу широк спектар на примени: во готвење, перење, лекување, козметика… Може да …

Повеќе »

ЛЕК ОД ПРИРОДАТА – Мешавина од рицинусово масло и сода бикарбона се смета за ЗЛАТЕН ПРЕПАРАТ! Помага при 24. ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ

Примената на комбинацијата на овие два препарати е целосно неограничена за човечкото тело.Комбинацијата на две целосно природни состојки ќе го врати организмот во сосема природна, здрава состојба исчистена од сите потенцијални клетки кои можат да доведат до најтешки болести и развој на канцерогени клетки. Тајната е во нутритивниот состав на …

Повеќе »

ПОЖОЛТЕНАТА ПЛАСТИКА ЌЕ ИЗГЛЕДА КАКО НОВА: Ќе ги избелите дури и старите приклучоци, прекинувачи, рамки на прозорците…

Пластичните работи како прекинувачи, приклучоци, далечински управувачи и слично често добиваат жолтеникава боја која не изгледа убаво и ги „боцка“ очите на многу домаќинки. Ако сте една од нив, имаме одлични вести за вас, со помош на едноставен трик можете да вратите прекрасна бела боја на овие предмети. Пред да …

Повеќе »

(Рецепти) Домашен пилинг за лице кој ги отстранува нечистотиите и акните

Тоа е повеќе наменски производ што го користиме не само во нашата рутина за убавина, туку и во секојдневниот живот, и бидејќи содржи антибактериски и антиинфламаторни својства, идеален е за чистење на кожата на лицето. Сода бикарбоната е природен лек кој е секогаш при рака, и кој можеме да го …

Повеќе »

(Рецепт) СИТЕ ФЛЕКИ ОД ДУШЕКОТ ги отстранила за помалку од 100. денари – НЕВЕРОЈАТНО!

Дали на вашиот душек се појавија дамки и непријатен мирис? Се разбира, такви работи се случуваат, особено ако имате мали деца во куќата. Важно е душекот на кој спиеме да биде чист, бидејќи трошиме 7-8 часа на него секоја вечер. За време на спиењето, се потиме и ги вдишуваме сите …

Повеќе »

СОДА БИКАРБОНА во служба на убавината: Помешајте со ЕДНА СОСТОЈКА од кујната и направете крем за ЧИСТЕЊЕ НА ЛИЦЕТО!

Сода бикарбоната не мора да се користи само во кујната и за чистење. Ако имате особено чувствителна кожа која реагира на купена козметика полна со хемикалии, направете природен крем за чистење на лицето само од две состојки што ги имате во кујната. Комбинацијата од кокосово масло и сода бикарбона ќе …

Повеќе »