ВРЕДЕН СОВЕТ – Не ја фрлајте кората од лимон, замрзнете ја и употребете ја подоцна

Лимонот е едно од ретките или можеби едно од двете овошја со кора исто толку вредна како нивното сочно „месо“. Кората од лимон е еден од најбрзите начини да ја додадете суштината на сончевата светлина во вашето јадење.
Сепак, не ви требаат сокот и кората во исто време, а овие неусогласени моменти можат да ве остават со цел куп кори од лимон што сè уште не сте подготвени да ги користите. За среќа, тие добро се замрзнуваат.
Сè што треба ви е потребно за јадење е малку кора од лимон, но мора да одите во самопослуга за да земете лимони. Затоа, добро е пред да ја направите лимонадата да ја изрендате кората од лимон и да ја чувате во замрзнувач за да ја имате потребната состојка кога и да ви затреба.

This image has an empty alt attribute; its file name is limon-i-jajce.jpg
Кората од лимон всушност не влијае на текстурата на јадењето, па не е важно дали добро ќе замрзне. Само кората од еден лимон може да послужи за многу оброци а и не зазема многу простор во замрзнувачот.
Истото веројатно би функционирало и со портокал или лимета, само кората од лимон е најчеста. Многу луѓе сакаат да ја додадат во печива и овесна каша.
Ова е паметен потег од една очигледна причина. Очигледно, замрзнувачот го спречува расипувањето на кората од лимон, што ви овозможува да ја користите подоцна кога е потребно.
Затоа, следниот пат кога ќе подготвите лимонада, или кое било друго јадење или пијалок за кое е потребен куп сок од лимон, ставете ги лушпите во кеса за замрзнување и уфрлете ги во стара кутија за мраз. Ќе ви биде мило што го направивте тоа во иднина.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Светиот апостол Симон Зилот

Светиот апостол Симон Зилот Еден од Дванаесеттемина (големи) апостоли. Беше родум од Кана Галилејска. На …