Tag Archives: кора од лимон

ВРЕДЕН СОВЕТ – Не ја фрлајте кората од лимон, замрзнете ја и употребете ја подоцна

Лимонот е едно од ретките или можеби едно од двете овошја со кора исто толку вредна како нивното сочно „месо“. Кората од лимон е еден од најбрзите начини да ја додадете суштината на сончевата светлина во вашето јадење. Сепак, не ви требаат сокот и кората во исто време, а овие …

Повеќе »

(Рецепт) ПОДОБРО ОД БИЛО КОЈ ЛЕК: Облоги од кора од лимон се спас за артритис!

Во лимонот се крие вистинска ризница на здравјето Ова овошје е богато со витамини и минерали, а особено е богато со витамин Ц. Делува како антиоксиданс, го зајакнува организмот, го спречува воспалението и го промовира ослободувањето на токсините. При третман на артритис, лимонот се покажал како исклучително добар, поточно кората …

Повеќе »