Tag Archives: јадења

ВРЕДЕН СОВЕТ – Не ја фрлајте кората од лимон, замрзнете ја и употребете ја подоцна

Лимонот е едно од ретките или можеби едно од двете овошја со кора исто толку вредна како нивното сочно „месо“. Кората од лимон е еден од најбрзите начини да ја додадете суштината на сончевата светлина во вашето јадење. Сепак, не ви требаат сокот и кората во исто време, а овие …

Повеќе »

Зачин кој ги подига либидото и расположението, одличен против тумори, а вреди како суво злато

Еден од најскапите зачини е секако шафранот, па затоа се користи само во исклучително ретки прилики. За среќа, поради силната арома, за зачинување и боење на јадењата, треба многу малку, понекогаш и десетици грама. Неговиот вкус е силен, остар и горчлив, во исто време пригушен, а бојата што им ја …

Повеќе »