5. начини да го искористите лимонот

Многу од придобивките од оваа супер намирница се неправедно занемарени
Лимонот најчесто многумина го консумираат во зимските месеци како извор на витамин Ц со чај, а во лето за освежувачки лимонади. Кората од лимон и неколку капки сок е додаток на многу десерти, но лимонот има широка намена. Другите придобивки што ги дава оваа супер намирница се неправедно занемарени. Еве уште неколку улоги на лимонот:
1. Го чисто организмот – Чаша топла вода со сок од лимон наутро на празен стомак делува како одличен детоксикатор за вашето тело. Лимонот е диуретик и исфрла токсини од телото и го зајакнува имунитетот.


2. Помош за варењето – вода со лимон ќе го „потурне“ црниот дроб, нашиот најголем внатрешен орган, кој исто така сликовито се нарекува и наша „хемиска фабрика“. Во црниот дроб се синтетизира жолчката, се собира во жолчните канали, се чува во жолчното кесе и од таму преку жолчниот канал стигнува до цревата. Состојките на жолчката, особено жолчните киселини, го подобруваат процесот на варење во цревата, особено обработката и апсорпцијата на мастите. Покрај жолчните киселини, жолчката содржи и жолчна боја – билирубин. Исто така, се формира во црниот дроб, со распаѓање на хемоглобинот, каде што се претвора во растворлива форма за да може да се излачува во цревата преку жолчката, а потоа да се излачува во столицата.


3. Против стареење – Вода со сок од лимон го намалува производството на слободни радикали кои се одговорни за стареење и оштетување на кожата. Пијте вода со лимон бидејќи содржи антиоксиданти за да ви помогне да изгледате помлади. Во сад со малку вода, исцедете многу сок од лимон и мијте го лицето наутро и навечер. Лимонот исто така ќе ги „отстрани брчките“, така што можете да нанесете чист сок од лимон директно на пределот околу очите.

4. Освежувач – Совршена природна комбинација за освежување на вашиот дом. Измешајте лимон, рузмарин и ванила и добивате совршен освежувач за вашиот дом.


5. Ги одржува јаболките свежи – Ако рендате јаболки или ги исечете на парчиња, додадете неколку капки лимон во нив. Ќе ги задржи свежи и нема да потемни.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПРОБАЈТЕ И ВИЕ – Страдате од несоница? Ова се трикови кои ќе ви помогнат побрзо да заспиете

Несоницата е проблем кој погодува многу луѓе ширум светот. Долгорочните проблеми со спиењето можат негативно …