Tag Archives: кокос

Шест овошки кои се најдобро рангирани за намалување на шеќерот во крвта

Овошјето добива лоши оценки кога станува збор за контрола на шеќерот во крвта. Се разбира, многу видови на „природни слатки“ се природни извори на шеќер, но овие намирници, исто така, обично содржат хранливи материи како влакна и важни минерали кои помагаат да се одржи здравото ниво на гликоза во крвта. …

Повеќе »

СЕЛЕНОТ Е КЛУЧЕН ЗА ДОБРО ЗДРАВЈЕ, ГИ РЕГЕНЕРИРА КЛЕТКИТЕ И ГО УСПОРУВА СТАРЕЕЊЕТО: Овие намирници го имаат во изобилство!

Обезбедувањето на телото со доволна количина на селен секој ден ќе го намали ризикот од многу болести Селенот е многу моќен антиоксиданс и е многу важен за здравјето на целиот организам, но малку се зборува за тоа. Ги штити клетките од оксидација, го спречува предвременото стареење на кожата, мускулите и …

Повеќе »

(Рецепт) Феноменален летен десерт (Без печење): Многу вкусна РАФАЕЛО торта со кокос

„Рафаело“ со бисквити и крем сирење е совршен летен десерт. Не е потребно премногу напор да се подготви, а вкусот е волшебен. Потребно е За подлогата 300 гр бисквити 180 гр путер За кремот 500 гр крем сирење 500 мл шлаг 60 гр кокос 60 гр мелени бисквити За прелив …

Повеќе »

(ФОТО) Кокос бајадера

Состојки: 300 г. шеќер 200 мл. вода 250 г. маргарин 300 г. мелени бисквити 100 г. кокосово брашно Глазура: 100 г. бело чоколадо 3 лажици масло Подготовка:шеќерот и водата ставете ги во соодветен сад и штом ќе зоврие оставете да вари 3 – 4 минути. Додајте го маргаринот, измешајте да …

Повеќе »

ТАЈНАТА е во овошјето: Забрзајте го метаболизмот по природен пат со овие намирници

Познато е дека забрзувањето на метаболизмот значи и губење на тежината. Сепак, некои луѓе имаат природно бавен метаболизам. За да се забрза метаболизмот, потребно е да се најде она што „одговара на нашиот организам“. Оние чиј метаболизам е брз – ги немаат овие проблеми и обично не доаѓаат во ситуација …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОКОС РОЛНИЧКИ СО БЕЛО И ЦРНО ЧОКОЛАДО: Едноставни непечени колачи кои сите ќе ги обожуваат!

Тие се толку лесни за правење а резултатот, многу украсни и вкусни колачиња Состојки: 200 мл вода, 150 гр шеќер, 200 гр путер или маргарин, 200 гр млеко во прав, 200 гр кокос, 4 лажици мелени бисквити, 1 лажица какао, 100 гр бело чоколадо, 100 гр темно чоколадо, хартија за …

Повеќе »

Совршени кокос топчиња од само четири состојки: Колачиња кои се топат во устата!

Вкусни, сочни и омилените рафаело топчиња со само четири состојки. Ќе го обожавате овој рецепт! Потребни состојки: 100 грама кокосово брашно (плус 50 грама за валање) 300 грама бело чоколадо 150 мл слатка павлака ореви по потреба (лешник, бадем, орев) Подготовка: 1. Скршете го чоколадото на парчиња. Загрејте ја слатката …

Повеќе »

Пита со тиква, ореви и кокос

Состојки: 500 г тенки кори 500 г рендана тиква 150 г мелени ореви кокосово брашно 1 лимон 2 кесички ванилин шеќер 50 г путер шеќер Подготовка: соединете ги тиквата, мелените ореви, ренданата кора и сок од половина лимон и ванилин шеќер. На две кори ставајте по малку истопен путер, испрскајте со …

Повеќе »

(Рецепт) Колач со кокос со глазура од чоколадо: Сочен и мек десерт што се топи во уста!

Бисквитот е мек, а филот е вкусен Состојки за бисквит: 2 јајца малку сол 7 лажици шеќер 100 мл масло 200 мл млеко 200 грама брашно 1 кесичка прашок за пециво 2 лажици какао Состојки за фил: 1 литар млеко 7 лажици гриз 5 лажици шеќер 2 вкесички ванилин шеќер …

Повеќе »